مبتلایان به فشار خون، مراقب منیزیم مصرفی‌شان باشند

۱۳۹۵/۰۹/۲۲ در ۱۴:۲۱

منیزیم یکی از املاح ضروری بدن است که اگر فرد میزان انرژی دریافتی و تعادل رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، به کمبود آن دچار نمی‌شود.

به گزارش ایران پزشک، خدیجه میرزایی، دکترای تغذیه و رژیم درمانی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که منیزیم یکی از ریزمغزی‌های مورد نیاز بدن است، افزود: ریزمغزی‌ها موادی هستند که بدن به مقدار کم به آن‌ها نیاز دارد.

وی با تاکید بر این‌که منیزیم در ساختمان بیش از ۳۰۰ آستریم در بدن شرکت می‌کند، ادامه داد: در جامعه ما، کمبود آن مانند کمبود آهن و کلسیم شایع نیست. منیزیم در سلامت پوست و مو نیز نقش دارد. همچنین به بهبود خلق و خو کمک می‌کند.

میرزایی در ادامه به علائم کمبود منیزیم اشاره و بیان کرد: اسپاسم‌های عضلانی یا گرفتگی عضلانی؛ یعنی افراد شب‌ها هنگام خواب با گرفتگی عضلانی از خواب بیدار می‌شوند؛ لرزش دست‌ها و حرکت غیرارادی اعضای بدن که با برخی بیماری‌های مغز و اعصاب اشتباه می‌شود. لرزش دست به صورت تکان خوردن‌های ناخودآگاه است؛ پرفشاری خون مقاوم به درمان.

وی ادامه داد: یعنی افرادی که به علت مشکل فشار خون، دارو مصرف می‌کنند، ممکن است به علت کمبود منیزیم با وجود مصرف دارو، فشار خون‌شان کاهش پیدا کند؛ زیرا یکی از کارکردهای منیزیم گشاد کردن عروق است که در افراد مبتلا به پرفشاری خون تنگی عروق ایجاد می‌شود. نینناگموس یا حرکات غیرارادی چشم‌ها به خصوص در برخی از بچه‌ها، در افراد مبتلا به نارسایی کلیه، ممکن است کمبود منیزیم به دنبال نارسایی کلیه ایجاد شود و علائم کمبود منیزیم در آن‌ها مشاهده شود.

این دکتری تغذیه در ادامه با بیان این‌که منیزیم بیشتر در منابع گیاهی یافت می‌شود، گفت: البته این مساله برخلاف آهن و منگنز است که این دو در منابع حیوانی وجود دارند. مغزها، غلات تصفیه نشده و آسیاب شده، سبزیجات برگ سبز تیره (منیزیم جز ساختار کلروفیل گیاهی است) حاوی منیزیم هستند.

وی با تاکید بر این‌که شیر و ماست نیز حاوی منیزیم هستند، ادامه داد: در نتیجه هر ماده غذایی (سبزیجات) که ویتامین k دارند، منیزیم هم دارند. از این رو، ماهی، گوشت و البته میوه‌های زرد و نارنجی مثل سیب و پرتقال منیزیم ندارند.

میرزایی با بیان این‌که افراد سالم که زندگی طبیعی دارند و داروهای خاصی مصرف نمی‌کنند و تغذیه متعادل دارند، نباید نگران کمبود این ماده معدنی باشند، اظهار کرد: در افرادی که سردردهای ناشناخته و اسپاسم عضلانی دارند، احتمال کمبود منیزیم وجود دارد. افرادی که داروهای دیورتیک مصرف می‌کنند، مثلا به خاطر فشار خون بالا، فورسماید مصرف می‌کنند باید مراقب علامت‌هایی مانند اسپاسم عضلانی و لرزش دست‌ها باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QB6gJ

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک