قاضی زاده هاشمی در دفاعیه خود در مجلس:

متاسفم موضوعی قبل از طرح در دستگاه قضا در مجلس بیان می‌شود

۱۳۹۶/۰۵/۲۵ در ۱۶:۱۶

وزیر پیشنهادی بهداشت با اشاره به صحبت‌های یکی از نمایندگان مخالف که در مورد رییس سازمان غذا و دارو بیان شده بود، گفت: متاسفم قبل از این‌که مطالبی در دستگاه قضایی مطرح شود از تریبون مجلس بیان می‌شود. هر شخصی هر مدرکی و مطلبی دارد می‌تواند به دستگاه قضایی اعلام کند. ما در برابر قانون تابع هستیم. در همه دولت‌ها چندین مسئول در حوزه غذا و دارو عوض می‌شدند، اما در این دولت شاهد موفقیت‌های بسیاری بودیم.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در صحن علنی مجلس با بیان این‌که چهار سال پیش برنامه حوزه سلامت را تقدیم مجلس کردم و این برنامه با همت خردمندان حوزه سلامت تدوین شده بود، گفت: امروز با برنامه‌ای تازه و کارنامه‌ای چهار ساله تقاضای کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی را دارم.

وی افزود: در دوره یازدهم گرد و غبار کم توجهی به حوزه بهداشت و درمان زدوده شد. با وجود کاستی‌ها می‌توان دولت یازدهم را دولت سلامت محور نامید.

هاشمی با بیان این‌که نماینده‌هایی که در موافقت و مخالف وزیر پیشنهادی سخن گفتند، بخش‌هایی از کارنامه چهار ساله زنان و مردان تلاش‌گر را بیان کردند، ادامه داد: آن‌چه باید اضافه کنم این است که ما در طول چهار سال گذشته با حفظ و ارتقای سلامت مردم ایران و امانت‌داری که به ما سپرده شد، صادق بودیم. با مطالعه و مشورت برای اجرای قانون برنامه پنجم و وقت گذاری و پاک‌دستی و انجام کار غیر نمایشی باعث ارتقای شاخص‌های بهداشتی و درمانی کشور شدیم و سلامت مردم را در همه زمینه‌ها مطالبه کردیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت اظهار کرد: هنگامی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، پرداخت بیش از ۵۶ درصد هزینه‌های درمانی از جیب مردم وجود داشت. اینک به استناد بررسی‌های بی‌طرفانه مرکز آمار ایران افتخار داریم اعلام کنیم این میزان به ۳۹ درصد کاهش یافته است. این میزان در کمتر از سه سال اتفاق افتاده و در هیچ جای دنیا سابقه ندارد. برای کاهش هر یک درصد باید ۷۹۰ میلیارد تومان هزینه شود و این دولت با کمتر از یک سوم، به این میزان دست پیدا کرد.

هاشمی با اشاره به این‌که با همکاری وزارت رفاه، نزدیک به ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند، بیان کرد: می‌توان ادعا کرد هر ایرانی متقاضی بیمه سلامت صرف نظر از توانایی پرداخت حق بیمه می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. یازده میلیون ایرانی بیمه شدند و طبق آمار نزدیک به ۸۵ درصد این افراد درآمدی کمتر از یک میلیون تومان داشتند. یکی از مشکلات بیمه‌ها به جز تامین اجتماعی که نمی‌خواهم وارد بحث آن شوم این بود که از امسال بودجه‌ای در سرانه برای این افراد در نظر گرفته شد. امیدوارم در دولت دوازدهم با تمهیدات رییس جمهور این وضعیت ادامه پیدا نکند.

وی ادامه داد: ساخت خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های بهداشت و ۲۴ هزار تخت بیمارستانی در این دوره مورد توجه قرار گرفت. در حیطه آموزش و پژوهش با هدف مرجعیت علمی در منطقه و با لطف اعضای هیئت علمی و نوآوری در آموزش پزشکی، تحولات چشم‌گیری به دست آمد. توسعه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش پزشکی و تمرکز زدایی و ارتقای توانمندی دانشگاه‌ها و بین‌المللی سازی آموزش پزشکی و افزایش سی درصدی پذیرش رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی و فوق تخصصی نیز از جمله این فعالیت‌ها است.

هاشمی با اشاره به مشکلات تهیه دارو در دوره‌های گذشته گفت: شاید نمایندگان دوره‌های قبلی مجلس سردرگمی و مراجعه مردم برای پیدا کردن داروها را در سال‌های ۹۰ و ۹۱ دیده باشند. امروزه فقط تعداد ۳۰ قلم دارو دچار کمبود است. میزان واردات دارو نیز در این دوره ۴۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است. میزان صادرات به دو برابر افزایش یافته که به معنای توجه به اقتصاد مقاومتی است. همچنین در هر ماه حداقل ۲ داروی جدید وارد بازار دارویی کشور کردیم.

وزیر پیشنهادی بهداشت با اشاره به صحبت‌های یکی از نمایندگان مخالف که در مورد رییس سازمان غذا و دارو بیان شده بود، اظهار کرد: متاسفم قبل از این‌که مطالبی در دستگاه قضایی مطرح شود از تریبون مجلس بیان می‌شود. هر شخصی هر مدرکی و مطلبی دارد می‌تواند به دستگاه قضایی اعلام کند. ما در برابر قانون تابع هستیم. به این دلیل که از افرادی اسم برده شد باید بگویم در این حوزه حاشیه سازی‌های بسیاری وجود داشته است. در همه دولت‌ها چندین مسئول در حوزه غذا و دارو عوض می‌شدند، اما در این دولت شاهد موفقیت‌های بسیاری بودیم. از روز اول گفتم که نسبت به فساد بسیار حساس هستم.

هاشمی در ادامه گفت: در مورد تعارض منافع باید دقت شود که فساد اتفاق نیفتد. در مطالبی که مخالفین محترم فرمودند و از شایسته سالاری اسم بردند به این معنی هست که هر شخصی باید در جای خود بایستد. کسانی که در حوزه بهداشت و درمان این دوره کار کردند در طول تاریخ ایران بی‌نظیر هستند.

وی در خصوص شرکت‌های هیئت امنایی نیز بیان کرد: این شرکت‌های هیئت امنایی در دولت‌های گذشته درست شده است. هیئت امنای ارزی مصوب مجلس است. دیوان محاسبات گزارش داده که وزارت بهداشت جزو پاک‌ترین دستگاه‌ها بوده است.

وزیر پیشنهادی بهداشت در خصوص ادعای یکی از نمایندگان مخالف در خصوص واردات لنزهای چشمی نیز گفت: مطلبی گفته شد در مورد لنز چشمی که به من بر می‌گردد. حقوقی که در این دولت به من داده شد، از دانشگاه می‌گرفتم و سه میلیون و دویست و هفتاد هزار تومان بود. به هیچ کار اقتصادی به جز کار حرفه‌ای خودم نپرداختم و شرکتی نداشتم و ساخت و ساز انجام ندادم. بچه‌های من هنوز راه وزارت بهداشت را بلد نیستند. اگر دچار خطایی شدم، خطای من عمد نبوده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yRWlf

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک