مسئول امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ایران:

متولی قانونی برای امداد و نجات کوهستان نداریم

۱۳۹۵/۱۲/۲۰ در ۱۴:۰۵

مسئول امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ایران گفت: امداد و نجات کوهستان در کشور متولی قانونی ندارد.

به گزارش ایران پزشک، حمید مساعدیان درباره این‌که چهار سال از طرح این سوال که متولی امداد کوهستان کیست، می‌گذرد، گفت: متاسفانه با گذشت چند سال از طرح این موضوع  هنوز متولی امداد کوهستان مشخص نشده است؛ البته اولین ارگانی که در این خصوص به ذهن می‌رسد امداد و نجات هلال احمر است. در برخی از نقاط کشور مانند تهران و اصفهان نیز سازمان آتش نشانی به موضوع امداد و نجات کوهستان ورود کرده با این وجود  هنوز متولی واحد و قانونی در این امر نداریم.

مساعدیان در پاسخ به این سوال که چرا هنوز متولی قانونی برای امداد کوهستان نداریم، اظهار کرد: از آن‌جا که این سازمان در مدیریت کلان بحران کشور تصمیم‌گیری می‌کند، در همین زمینه نیز باید تکلیف را روشن کرده یا با ارسال لایحه‌ای به مجلس، ارگان اصلی امداد و نجات کوهستان را مشخص کند؛ زیرا امداد و نجات کوهستان در مقایسه با سایر عملیات‌های امدادی از شرایط کاملا ویژه‌ای برخوردار است.

وی زمان امدادرسانی در حوادث کوهستان را بسیار حیاتی دانست و افزود: زمانی که در ارتفاعات کوهستانی فردی دچار حادثه می‌شود متاسفانه هیچ‌گونه امکانات و تجهیزات لازم برای رسیدن به فرد حادثه دیده وجود ندارد و همین معضل ما را در امداد کوهستان دو چندان می‌کند، لذا با در نظر گرفتن این وضعیت ضروری است به لحاظ قانونی متولی واحدی داشته باشیم، اما متاسفانه این شرایط در کشور ما هنوز مهیا نیست.

مسئول امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ایران با بیان این‌که امداد کوهستان کار تخصصی است، اما چرا آتش نشانی وارد امداد کوهستان شده و آیا آتش نشانی از عهده این امر تخصصی بر می‌آید، ادامه داد: برخی حوادث کوهستان در نقاط صخره‌ای و دیواره‌ای و گاه در شرایط بهمن و سرمازدگی روی می‌دهد که قاعدتا هرکسی نمی‌تواند امداد و نجات این حوزه را بر عهده بگیرد، اما بر اساس تصمیم مدیریت بحران استان تهران و اصفهان در حال حاضر  آتش نشانی بخشی از امداد کوهستان را پوشش می‌دهد؛ به طوری‌که در تهران از ارتفاعات منطقه توچال به سمت غرب را آتش نشانی و از مسیر توچال به ارتفاعات شرق را هلال احمر پوشش می‌دهد.

مساعدیان در ارتباط با این‌که آیا اورژانس پیش بیمارستانی می‌تواند در امداد کوهستان ایفای نقش کند، تصریح کرد: اورژانس نیز قادر به امدادرسانی در کوهستان نیست. در هیج نقطه‌ای از  کشور اورژانس وارد مقوله امداد کوهستان نمی‌شود؛ به طور مثال در صورت حادثه‌ای در ارتفاع ۳ هزار متری توچال، فقط آمبولانس اورژانس در محل حاضر شده و طبق قانون اورژانس، حوادث مربوط به ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر، تحت پوشش اورژانس قرار نمی‌گیرد؛ حتی اورژانس هوایی نیز در ارتفاعات کوهستانی جوابگو نیست؛ زیرا کارکنان اورژانس امکانات و تجهیزات لازم و قابلیت حضور دراین مناطق را  ندارند.

مسئول امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ایران با تاکید بر این‌که امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی نیز باید دستی در امداد کوهستان داشته باشد، افزود: با توجه به این‌که رشته کوهنوری تحت پوشش فدراسیون کوهنوری است قاعدتا وقتی حادثه‌ای در کوهستان روی می‌دهد همه سراغ فدراسیون را می‌گیرند، اما این فدراسیون با توجه به فقدان بودجه کافی و  امکانات لازم در بحش امداد کوهستان، به عنوان یک ارگان موظف هیچ نقشی در امداد کوهستان ندارد. ولی در سه سال اخیر و با در نظر گرفتن بخشی به نام جست‌وجو و نجات در فدراسیون، بیشتر در بخش آموزش و فرهنگ سازی و اطلاع رسانی فعالیت کرده و در اصل نقش پیشگیری از بروز حوادث را بر عهده دارد.

وی با بیان این‌که فدراسیون کوهنوردی هیج تیم فعال و سازمان یافته‌ای برای امداد حوادث کوهستان ندارد، ادامه داد: این فدراسیون توانسته ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان را در مناطق کوهستانی فعال مانند ارتفاعات شمال تهران راه اندازی کند.

مساعدیان گفت: تا مشخص نشدن متولی اصلی امداد کوهستان، همواره با چالشی در این نوع امداد مواجه‌ایم. هلال احمر با توجه به این‌که سالانه از بودجه خوبی بهره‌مند است، متولی گری امداد کوهستان را برعهده نمی‌گیرد و اگر تاکنون امداد کوهستان را برعهده گرفته است، آن را ناشی از وظیفه انسانی می‌داند. در صورتی‌که با قانونی شدن این وظیفه، بودجه کافی برای تامین امکانات و تجهیزات، آموزش تخصصی پرسنل امداد و نجات به این سازمان تعلق می‌یابد.

مسئول امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی ایران نقطه ضعف امداد کوهستان را نبود بالگرد تخصصی دانست و در برنامه «افق روشن» رادیو سلامت گفت: در حال حاضر حتی بالگردهای  امداد کارایی و توان لازم در امداد کوهستان را ندارند؛ یک ساعت مانده به غروب در ارتفاعات کوهستانی امکان پرواز نیست و نمی‌توان در این شرایط به امداد هوایی فکر کرد، ضمن این‌که بیشتر این بالگردها خاص ترابری بوده و تاکنون ۱۲ بالگرد در امداد کوهستان از بین رفته است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/bnWek

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک