معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت:

مدیران در تصمیم‌گیری‌ها ابعاد مختلف سلامت را در نظر بگیرند

۱۳۹۷/۰۴/۰۶ در ۱۵:۵۳

محمد هادی ایازی

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: موضوعات مربوط به سلامت را باید در همه ابعاد سلامت اعم از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی پیگیری کرد و به آن پرداخت.

به گزارش ایران پزشک، محمد هادی ایازی در اولین مجمع سلامت استان گلستان گفت: وجود نزدیک به ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار معتاد و ۱۱ میلیون حاشیه نشین در کشور تکان دهنده است که آسیب‌های اجتماعی زیادی را نیز به همراه دارد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت ضمن تبیین برخی از مولفه‌های سلامت تصریح کرد: مدیران در تصمیم گیری‌ها باید ابعاد مختلف سلامت را در نظر بگیرند.

وی در ادامه به مشکلات اجتماعی در موضوع سلامت اشاره کرد و گفت: هر بیمار تالاسمی یا هموفیلی که به دنیا می‌آید تا آخر عمر زندگی خود و خانواده‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جامعه را باید نسبت به این گونه بیماری‌ها آگاه کرد تا اگر ازدواج فامیلی صورت می‌گیرد، حتما پیش از آن اقدامات کنترلی را انجام دهند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در کشور حدود ۳۰ هزار بیمار تالاسمی و هموفیلی داریم که درمان آن‌ها در طول سال هزینه یک هزار میلیارد تومانی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند. در استان گلستان نیز به دلیل پیوندهای زناشویی فامیلی که صورت می‌گیرد، تعداد بیماران تالاسمی و هموفیلی زیاد است.

ایازی با اشاره به تشکیل مجمع سلامت در استان‌ها گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت و سلامت غذایی، مجمع سلامت استان‌ها به ریاست استاندار و مجمع سلامت شهرستان‌ها به ریاست فرماندار تشکیل می‌شود. علاوه بر این مقرر شد مجمع سلامت محله و کانون سلامت محله نیز شکل گیرد. کانون سلامت یک تشکل اجتماعی محور است که با حضور مردم در هر یک از محلات شهر و روستا تشکیل می‌شود.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت بیان کرد: هدف از تشکیل این کانون افزایش مشارکت موثر، کارآمد، پویا و خلاق مردم در حوزه سلامت خود، خانواده و مردم، تقویت روحیه خودباوری، اعتماد به نفس و ارزشمند بودن و انجام کارهای داوطلبانه و خیرخواهانه است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HQAEV

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک