مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:

مردم از مکمل‌های تولید داخل استفاده کنند

۱۳۹۷/۰۴/۱۹ در ۲۲:۱۳

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: کمبود ویتامین D در تمام گروه‌های سنی کشور وجود دارد و در بروز بسیاری از بیماری‌ها موثر است.

به گزارش ایران پزشک، زهرا عبداللهی در کارگاه آموزشی و همایش یک‌روزه «بهبود تغذیه در جامعه نیروی انتظامی» اظهار کرد: کمبود ویتامین D در بروز آسم و آلرژی، دیابت نوع دو، ام‌اس و انواع سرطان‌ها موثر است.

وی با اشاره به این‌که در زمینه ویتامین A، روی و آهن نیز کمبودهایی در افراد جامعه مشاهده می‌شود، افزود: برای پیش‌گیری و کنترل اشکال مختلف سوء تغذیه، سه راه‌کار مکمل‌یاری، غنی‌سازی و تغییرات غذایی هم‌زمان با هم در حال انجام است.

عبداللهی ادامه داد: مردم از مکمل‌های تولید داخل استفاده کنند، زیرا فرمولاسیون تولید آن‌ها تحت نظر وزارت بهداشت است؛ این در حالی است که مکمل‌های خارجی فاقد این ویژگی هستند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، معضل چاقی و اضافه وزن را یکی دیگر از مشکلات تغذیه‌ای جامعه برشمرد و گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد افراد زیر ۱۸ سال کشور دچار این مشکل هستند، در حالی که در سال ۱۳۹۰ این میزان ۵۰ درصد بود.

عبداللهی بیان کرد: ۲۰ درصد از کودکان دچار چاقی شکمی هستند، زیرا مصرف روغن، نمک، قند و شکر بیش از حد مجاز و مصرف میوه و سبزی و لبنیات کمتر از میزان لازم است.

وی ادامه داد: در زمینه کمبود ید و شیوع گواتر هم با اقدامات انجام‌ شده در کشور از ۶۸ درصد در سال ۱۳۶۸ به کمتر از ۵٫۶ درصد رسیدیم.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، اظهار کرد: اولین ریسک فاکتور بیماری‌های غیرواگیر، الگوی غذایی و تغذیه نامناسب در کشور است.

وی در پایان گفت: در سال ۱۳۸۰ بالغ بر ۵۷ درصد علت مرگ‌ومیرها، ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر بوده که در سال ۱۳۹۰، این میزان به ۷۶ درصد رسید که این مسئله یک معضل جهانی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vKeDV

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک