دبیر علمی جامعه جراحان ایران مطرح کرد:

مرگ ۲٫۵ نفر ایرانی در هر ساعت بر اثر تصادفات رانندگی

۱۳۹۶/۱۲/۱۵ در ۱۷:۲۶

طبق بررسی‌های انجام شده به طور متوسط هر دو ساعت، پنج نفر جان خود را به علت سوانح رانندگی در کشور از دست می‌دهند.

به گزارش ایران پزشک، سیاوش صحت، دبیر علمی جامعه جراحان ایران با بیان این موضوع گفت: بر اساس آمار کارشناسان، طی بیست سال گذشته بالغ بر ۴۰۲ هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و بیش از ۴ میلیون و ۵۹۱ هزار نفر نیز مصدوم و معلول شدند.

این عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران با اشاره به این‌که مرگ زود هنگام در اثر سوانح رانندگی باعث از دست رفتن ۴ میلیون سال عمر در ایران می‌شود، افزود: ضرر و زیان ناشی از تصادفات سالانه بیش از ۱.۳ درصد از تولید ناخالص ملی را هدر می‌دهد.

وی افزود: حدود ۳۰ درصد تخت‌های بیمارستانی کشور به مصدومین سوانح رانندگی اختصاص دارد و حدود ۴۰ درصد افرادی که در تصادفات کشته می‌شوند، سرپرست خانواده هستند.

دبیر علمی چهل و دومین کنگره سالانه جامعه جراحان ایران بیان کرد: سرعت غیرمجاز با ۲۲ درصد، انحراف به چپ با ۲۱ درصد، بی توجهی به مسیر با ۲۰ درصد و عدم رعایت حق تقدم با حدود ۱۷ درصد، مهم‌ترین علل عمده تصادفات در پی رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی برآورد شده است.

 

حادثه

 

صحت با تاکید بر این‌که در مجموع عامل اصلی و قابل پیش‌گیری، خطای انسانی محسوب می‌شود، گفت: هنگامی که راننده با تلفن همراه صحبت می‌کند، زمان عکس العمل وی از نیم به یک و نیم ثانیه افزایش می‌یابد.

این جراح قفسه سینه و استاد دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: رانندگانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند ۴ برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر تصادف قرار دارند؛ همچنین یک راننده مست در حرکت با سرعت ۷۵ کیلومتر، یازده برابر یک راننده هوشیار خطر آفرین است.

صحت به بررسی فاصله سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۸ اشاره کرد و گفت: در این مدت بالغ بر ۲۴ هزار نفر به علت حوادث رانندگی زندانی بودند.

وی تاکید کرد که استفاده از کمربند ایمنی توسط سرنشینان جلو، ۳۰ تا ۶۵ درصد و در سرنشینان عقب ۲۵ تا ۷۵ درصد موجب کاهش تلفات جانی می‌شود.

دبیر علمی جامعه جراحان ایران گفت: استفاده از کلاه ایمنی توسط موتورسواران ۴۰ درصد از مرگ و ۷۰ درصد از آسیب‌های مغز و جمجمه می‌کاهد؛ همچنین استفاده از صندلی کودک در خودرو، حدود ۷۰ درصد از مرگ نوزاد و ۵۰ تا۸۰ درصد از مرگ کودکان را کاهش می‌دهد.

صحت با تاکید بر برگزاری میزگردهای مختلف که هر سال اردیبهشت ماه در کنگره سالانه جامعه جراحان ایران پیرامون مهم‌ترین علل مرگ و میر در کشور برپا می‌شود، گفت: با عنایت به اهمیت این موضوع، جلسه هم اندیشی نیز با حضور مدیران و مسئولان ذیربط با موضوع سوانح و حوادث ترافیکی، به منظور طرح پاره‌ای از چالش‌ها و اتخاذ تصمیمات کارشناسانه و کلان، چهارشنبه ۱۶ اسفند ساعت ۹ صبح در محل فرهنگستان علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود.

گفتنی‌ست چهل و دومین کنگره جامعه جراحان ایران به همت بیست انجمن همکار و مشارکت بیش از دو هزار پزشک و جراح در رشته‌های مختلف از ۱۵ تا ۱۹ اردیبهشت ماه ۹۷ در تهران برگزار می‌شود. هر سال یکی از میزگردهای مهم این گردهمایی، سوانح و حوادث رانندگی و تروما است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GA0oC

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک