مدیرعامل سازمان انتقال خون:

مسافران راه‌پیمایی اربعین مراقب اطرافیان‌شان باشند

۱۳۹۵/۰۹/۰۳ در ۲۲:۵۰

هم زمان با ورود بیش از یک و نیم میلیون زائر حسینی از مراسم راه‌پیمایی اربعین و برودت هوا در شهرهای مرزی، نگرانی‌ها درباره امکان ابتلا به سرماخوردگی و بیماری‌های ویروسی وجود دارد.

علی اکبر پورفتح‌اله، مدیرعامل سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک با اشاره به نیازهای سیستم بهداشت در این بخش، گفت: این تجمعات در همه جوامع صورت می‌گیرد و ما هم مراسمی مثل حج و اربعین داریم. به دنبال این مراسم، امکان بروز اپیدمی‌ها و جابه‌جایی ویروس‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر وجود دارد.

وی افزود: طبیعی است که در این زمینه باید در کشور ما برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود. برای مثال در خصوص راه‌پیمایی‌هایی مانند اربعین باید آموزش‌هایی داده شود تا مردم بدانند برای بیماری‌هایی که امکان انتقال آن وجود دارد باید چه کنند. سرماخوردگی بیماری رایجی است که در پی تجمعات امکان انتقال دارد و مردم باید بدانند برای جلوگیری از انتقال چه کاری باید انجام دهند.

پورفتح‌اله ادامه داد: افرادی که از راه‌پیمایی اربعین یا حج باز می‌گردند بهتر است برای حفظ سلامت بازدیدکنندگان‌شان از دست دادن و روبوسی خودداری کنند تا امکان هرگونه انتقال بیماری منتفی شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به این‌که یکی از استانداردهای تولید داروهای مشتق از پلاسما، بررسی و آزمایش ژنوم ویروس‌ها است، اظهار کرد: ظرف سه سال گذشته ۲/۵ میلیون پلاسمای مازاد بر مصرف که مصرف بیمارستانی نداشت را برای پالایش قراردادی به شرکت‌های بزرگ پالایشگر به اروپا فرستادیم و تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما شد و به کشور بازگشت. یکی استانداردهای تولید داروهای مشتق از پلاسما، بررسی آزمایش ژنوم ویروس‌ها است که از نظر اچ آی وی، هپاتیت B و A بررسی می‌شود. از این رو باید مراقب ورود این ویروس‌ها به صورت ناخواسته باشیم.

پورفتح‌اله به خبرنگار ایران پزشک گفت: در این ۲/۵ میلیون اهداکننده فقط ۴ مورد هپاتیت A داشتیم که این مورد نشان می‌دهد سیستم بهداشتی ما درست کار کرده و این دست‌آورد بزرگی است و باید حفظ شود.

وی ادامه داد: در پدیده‌ای مثل راه‌پیمایی اربعین، چالش‌ها و نگرانی‌هایی درباره ورود ویروس‌های جدید وجود دارد و بنابراین باید برنامه‌ریزی و ساماندهی‌های لازم در این خصوص انجام شده و مردم در این زمینه آموزش ببینند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3U0cP

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک