معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان هشدار داد:

مسمومیت با قارچ سمی در دامن طبیعت

۱۳۹۷/۰۲/۱۸ در ۱۰:۰۵

قارچ سمی

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: نمی‌توان با قاطعیت قارچ‌های سمی را از قارچ‌های غیر سمی تشخیص داد و روش‌های عنوان‌ شده از سوی افراد مختلف به‌ هیچ‌ عنوان علمی و قابل‌ اعتماد نیست. توصیه می‌شود هم استانی‌ها حتما از قارچ‌های دارای پروانه بهره‌برداری مصرف کرده و از این منبع سرشار از پروتیین با خیال راحت استفاده کنند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، به دنبال گزارش چند مورد مسمومیت شدید شهروندان با قارچ سمی، عباس پزشکی با تایید این موضوع، گفت: طی روزهای اخیر شاهد چند مورد مسمومیت شدید غذایی بر اثر مصرف قارچ سمی در استان بودیم.

وی ادامه داد: یک مورد از این مسمومین در حال حاضر در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) مرکز آموزشی درمانی شهید رحیمی خرم‌آباد تحت مراقبت است. همچنین چهار نفر در بخش مسمومیت‌های این مرکز تحت نظر هستند و سه مورد دیگر به‌ تازگی به این مرکز اعزام‌ شدند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: در حال حاضر در فصل رویش قارچ هستیم و این موضوع باعث حضور مردم در دامن طبیعت به‌ منظور استفاده از قارچ‌های روییده شده در کوهستان و جنگل‌ها می‌شود.

پزشکی اظهار کرد: این موضوع باعث می‌شود شهروندان بدون اطلاع از سمی یا غیر سمی بودن قارچ مبادرت به مصرف آن کنند که در نتیجه مواردی از جمله مسمومیت‌های گزارش‌ شده که می‌تواند خطرناک و حتی منجر به مرگ شود، به وجود می‌آید.

وی بیان کرد: نمی‌توان با قاطعیت قارچ‌های سمی را از قارچ‌های غیر سمی تشخیص داد و روش‌های عنوان‌ شده از سوی افراد مختلف به‌ هیچ‌ عنوان علمی و قابل‌ اعتماد نیست. توصیه می‌شود هم استانی‌ها حتما از قارچ‌های دارای پروانه بهره‌برداری مصرف کرده و از این منبع سرشار از پروتیین با خیال راحت استفاده کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان تاکید کرد: مردم در صورت مشاهده هرگونه علائم پس از مصرف قارچ از جمله حالت تهوع، استفراغ، دل‌پیچه، بی‌حالی و خواب‌آلودگی حتما به اورژانس مراجعه کنند. مرکز و بخش تخصصی مسمومیت‌ها در مرکز آموزشی درمانی شهید رحیمی خرم‌آباد قرار دارد و توصیه می‌شود شهروندان خرم‌آبادی در صورت هرگونه علامت به این مرکز مراجعه کنند.

پزشکی گفت: در سایر شهرستان‌ها نیز موارد مشکوک باید به اورژانس مراکز درمانی مستقر در شهرستان مورد نظر مراجعه کنند تا اقدامات لازم انجام و در صورت نیاز به مرکز شهید رحیمی اعزام شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/KCe2O

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک