مسمومیت کودکان با گیاهان آپارتمانی سمی

۱۳۹۵/۱۲/۲۵ در ۱۹:۰۵

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: برخی از گیاهان مانند خرزهره و دیفن باخیا به دلیل سمی که در خود دارند در صورت تماس پوستی موجبات آسیب‌های پوستی می‌شوند که این مسمومیت در کودکان شدیدتر خواهد بود.

به گزارش ایران پزشک، یسنا بهمنش گفت: با فرارسیدن ایام نوروز، مردم به ویژه زنان، گل و گیاه تهیه می‌کنند و حتی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند در دید و بازدیدها چنین هدایایی به یکدیگر بدهند که در این میان، توجه به نکاتی خاص ضروری به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: کودکان به دلیل تازگی محیط پیرامون همواره به دنبال کشف و شهود هستند و علاقه وافری به لمس و چشیدن اشیا دارند که در صورت نظارت نداشتن والدین ممکن است این میل طبیعی به فاجعه ختم شود.

بهمنش تصریح کرد: از جمله موارد مشاهده شده در این موضوع بروز مسمومیت کودکان به علت گیاهان آپارتمانی سمی است.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: برخی از این گیاهان مانند خرزهره و دیفن باخیا به دلیل سمی که در خود دارند در صورت تماس پوستی موجبات آسیب‌های پوستی می‌شوند که این مسمومیت در کودکان شدیدتر خواهد بود.

بهمنش خاطرنشان کرد: التهاب پوست، چشم، دست و صورت از اولین علائم آلرژیک با گیاهان آپارتمانی است که در صورت مسمومیت نیز تخریب و سوزش مخاط درونی و سوزش گلو به آن اضافه می‌شود.

وی تصریح کرد: حتی در مواردی که کودک به حساسیت‌های مادرزادی دچار باشد ممکن است به مرگ کودک ختم شود.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو گفت: نگهداری گل‌های گرده افشان مانند شمعدانی‌ها که در گروه گیاهان گرد افشان طبقه‌بندی می‌شوند، داخل آپارتمان‌ها رایج شده که از این کار به ظاهر معمولی به هیچ‌وجه نباید به آسانی گذشت؛ زیرا این گیاهان برای کودکان و نوزادان به ویژه نوزادان دارای اگزمای پوستی یا حساسیت آلرژیک، بسیار مضر است و در آن‌ها عوارض‌های شدیدی ایجاد می‌کند.

بهمنش با تاکید بر اهمیت افزایش آگاهی خانواده‌ها در زمینه گیاهان سمی، تاکید کرد: تمام گیاهان آپارتمانی به صورت بالقوه برای کودکان خطرناک هستند و باید دور از دسترس آنان نگهداری شوند.

وی یادآور شد: خانواده‌ها باید خود را موظف به تحقیق حداقلی درباره گیاهانی کنند که قصد تهیه آن‌ها را دارند و این تحقیق با ابزارهای موجود اطلاع رسانی، بیش از ۲ یا سه دقیقه زمان نمی‌برد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wR3DF

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک