معاون درمان از طرح افزایش مشارکت پزشکان در اعتباربخشی خبر داد

مشارکت کم پزشکان، چالش جهانی اعتباربخشی + ویدیو

۱۳۹۵/۰۸/۲۶ در ۲۲:۲۴

معاون درمان وزارت بهداشت، یکی از چالش‌های اعتباربخشی در همه دنیا را مشارکت کم پزشکان دانست و گفت: در اعتباربخشی جدید فصل ویژه‌ای به مشارکت پزشکان پرداخته که هم نقش آن‌ها را در توسعه بیمارستان‌ها لحاظ می‌کند و هم بر آموزش مداوم پزشکان و نقش آن‌ها در ایمنی بیمار تاکید دارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، محمد آقاجانی اعتباربخشی ملی ایران را یک کلاس آموزشی دانست و گفت: در اعتباربخشی به دنبال مچ‌گیری از بیمارستان‌های کشور نیستیم، بلکه به دنبال آموزش در جهت ارتقا و ایمنی بیماران و کیفیت خدمات هستیم.

 

آزمون تربیت ارزیاب

آقاجانی ضمن بیان این مطلب به انتخاب ارزیابان حرفه‌ای از طریق آزمون و آموزش اشاره و اظهار کرد: انتخاب ارزیاب برای اعتباربخشی از اهمیت خاصی برخوردار است و طی ۱۰ سال اخیر این فرآیند با این دقت انجام نشده بود.

وی افزود: آزمون ارزیابان برای اولین بار برگزار شد. این آزمون هم جنبه عمومی داشت و هم سوالات تخصصی در آن مطرح شد. همچنین توانایی مهارت ارزیابان از لحاظ ارزیابی عمومی در نظر گرفته شد که اطلاعات آن‌ها را در مورد اعتباربخشی تخصصی بیمارستان‌ها در قالب اعتباربخشی ملی ایران اندازه‌گیری می‌کرد. علاوه بر همه این‌ها مصاحبه هم خواهیم داشت. این گروه در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنند و در نهایت مورد ارزیابی نهایی نیز قرار می‌گیرند. به دنبال این هستیم که مجموعه‌ای از ارزیابان توانمند با دانش کافی و توانایی‌های آموزشی داشته باشیم.

 

موسسه مستقل اعتباربخشی

معاون درمان وزارت بهداشت درباره سرنوشت موسسه اعتباربخشی که سال گذشته وزیر بهداشت درباره آن سخن گفته بود، اظهار کرد: در حال حاضر اعتباربخشی توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود و از سازمان‌های مرتبط نیز کمک می‌گیریم. فعلا مسیر به خوبی در حال طی شدن است.

 

نقش پزشکان در اعتباربخشی

آقاجانی درباره نقش پزشکان در اعتباربخشی و راه‌های ترغیب آن‌ها به مشارکت به خبرنگار ایران پزشک گفت: یکی از چالش‌های اعتباربخشی در همه دنیا مشارکت کم پزشکان در اعتباربخشی بیمارستان‌ها است و فقط مختص کشور ما نیست.

وی ادامه داد: گروهی از انجمن بین‌المللی ایسکوآ برای اعتباربخشیِ اعتباربخشی ملی ایران در کشور ما حضور داشتند که روی چالش‌های بین‌المللی تاکید کردند. از جمله این موارد بروکراسی و کاغذبازی زیاد و مشارکت کم گروه پزشکی بود. این موضوع هم دغدغه ما و هم دغدغه کشورهای توسعه یافته است. در نسل جدیداعتباربخشی به این موارد پرداخته شده و مستندها و سنجه‌ها از حدود ۸۰۰۰ سنجه به ۹۰۰ سنجه رسید. همچنین فصل ویژه‌ای هم به مشارکت پزشکان پرداخته که هم نقش آن‌ها را در توسعه بیمارستان‌ها لحاظ می‌کند و هم بر آموزش مداوم پزشکان و نقش آن‌ها در ایمنی بیمار تاکید دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/IEWRi

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک