معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت:

مشکلات پروژه‌های عمرانی وزارت بهداشت مربوط به طرح و محدوده اولیه است

۱۳۹۵/۰۹/۱۷ در ۱۸:۳۴

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، سه مولفه زمان، هزینه و محدوده را از مولفه‌های اصلی مدیریت پروژه دانست و گفت: پروژه تامین ۲۱ هزار تخت بیمارستانی یکی از طرح‌های حیاتی است که در حوزه منابع فیزیکی در حال انجام است.

به گزارش ایران پزشک، سید علی صدرالسادات صبح امروز در سی و دومین همایش معاونین توسعه مدیریت و منابع و دفاتر فیزیکی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در مشهد مقدس گفت: بعد از طرح تحول سلامت که یکی از برجسته‌ترین کارها در حوزه سلامت است، کارهای خوبی در حوزه منابع فیزیکی در حال انجام است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان این‌که برنامه‌ریزی‌هایی در این حوزه انجام شده، افزود: پروژه تامین ۲۱ هزار تخت بیمارستانی یکی از طرح‌های حیاتی است که در حوزه منابع فیزیکی در حال انجام است. با توجه به اعتباراتی که وزارت بهداشت در سال‌های گذشته داشته، سالی ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ تخت تکمیل می‌شد، اما ما در قالب این طرح هدف‌گذاری بالاتری داشتیم که شامل تکمیل بیش از ۷۰۰۰ تخت در سال بود.

وی تاکید کرد: با توجه به امکاناتی که در وزارت بهداشت وجود دارد و توانی که ما در اختیار داریم و تجربه و دانشی که در این حوزه وجود دارد، بسیار خشنود و خرسندیم و با این موارد و شرایطی که هم اکنون وجود دارد کار کمی صورت نگرفته، اما به این معنی نیست که نباید در این حوزه آسیب‌شناسی صورت بگیرد؛ البته توانسته‌ایم با امکاناتی محدودتر از دستگاه‌های دیگر کار بزرگی را انجام بدهیم.

صدرالسادات در بحث مدیریت پروژه عنوان کرد: سه مولفه زمان، هزینه و محدوده از مولفه‌هایی هستند که در بحث مدیریت پروژه با آن مواجه هستیم. این موارد کانون اصلی ارزیابی یک پروژه هستند؛ به طوری‌که کانون ارزیابی در پروژه‌های عمرانی براساس این سه مولفه صورت می‌گیرد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه به بررسی و تحلیل کانون‌های آسیب‌پذیر پروژه‌های عمرانی در حوزه سلامت پرداخت و افزود: بسیاری از مشکلات پروژه‌ها مربوط به تعریف اولیه آن‌ها و محدوده اولیه‌ای است که برای آن‌ها تعیین شده است.

وی همچنین به چهارچوب استاندارد  PDRI و مزایای پرداختن به آن اشاره کرد و افزود: این استانداردها در چند مرحله بحث محدوده را کنترل می‌کنند و به واسطه این ابزار یک چک لیست کامل را در آن مشخص کردند که بتوانیم براساس آن‌ها ریسک پروژه را کمتر کنیم.

صدرالسادات در ادامه اظهار داشت: ساختارها باید به شکلی باشد که مدیریت فنی ما در سطح دانشگاه‌ها انجام شود و ساختار دفاتر فنی نیز باید طوری باشد که چابکی و چالاکی لازم را داشته باشند.

معاون وزیر بهداشت در پایان به مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: باید از ظرفیت و دانش بخش خصوصی در این حوزه استفاده کنیم و همچنین ظرفیت شرکت‌هایی را داشته باشیم که بتوانند پیمانکارها را به خوبی کنترل کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ApJjn

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک