مصرف بالای ۴ فنجان قهوه در روز، خطر پوکی استخوان را تشدید می‌کند

۱۳۹۵/۱۰/۲۰ در ۱۸:۵۵

یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، مصرف بالای ۴ فنجان قهوه در روز و چای را در تشدید پوکی استخوان موثر دانست و گفت: مصرف زیاد کافئین عامل خطر بروز پوکی استخوان است.

به گزارش ایران پزشک، علی پناهی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، بیماری پوکی استخوان را جزو بیماری‌های خاموش دانست و افزود: این مشکل تا زمانی که به عارضه یعنی شکستگی نرسیده باشد علامتی ندارد و زمانی فرد متوجه می‌شود که علامت‌دار شود. شایع‌ترین نقاطی که دچار شکستگی می‌شوند، نواحی قفسه سینه، مهره‌های پشتی و کمر و بعد سر استخوان ران و استخوان مچ دست است.

وی مهم‌ترین عاملی که از پوکی استخوان پیشگیری می‌کند را مصرف غذاهای حاوی کلسیم عنوان و بیان کرد: باید بدانیم مصرف کلسیم به تنهایی کافی نیست و فرد باید تحرک کافی داشته باشد و به اندازه کافی ویتامین D دریافت کند و همچنین بعضی ورزش‌ها برای افزایش تراکم استخوان مفید هستند.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ادامه داد: ورزش‌هایی که فشار بر روی استخوان وارد می‌کنند مانند پیاده‌روی در جایی که شیب ندارد نیز مناب است، زیرا بافت استخوان برای این‌که استخوان سازی کند به نیروی مدام نه با شدت زیاد لازم دارد. دوچرخه سواری نیز مفید است. البته برای افراد مسن، این ورزش‌ها نباید شدید باشد. پیاده‌روی در آب، شنا کردن نیز برای آن‌ها مفید است. البته افرادی که تعادل ندارند باید پیاده‌روی کنند آن هم تحت نظر فرد دیگری باشد چون این افراد نه به خاطر پوکی استخوان بلکه ممکن است مشکلات و درگیری‌های مغزی داشته باشند.

وی در ادامه توصیه کرد: بهتر است ورزش روزانه باشد و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه انجام شود. اگر بی‌حرکتی زیادی داشته باشیم تراکم استخوان، بیشتر افت می‌کند. با ورزش کردن می‌توان در افراد مسن قدرت عضلانی را هم برگرداند؛ چون عضلات‌شان کنترل می‌شود و به این ترتیب مانع حرکت و آسیب‌شان می‌شوند.

پناهی با بیان این‌که اگر فرد مبتلا به پوکی استخوان، درد دارد می‌تواند از کمپرس‌های یخ و گرم، ماساژ دادن و جلوگیری از اسپاسم عضلات استفاده کند، گفت: همچنین آرام آرام استفاده از فیزیوتراپی و مگنت تراپی برای این افراد می‌تواند سودمند باشد. البته می‌توان مثال خانمی که شکستگی استخوانی دارد را زد که خیلی وقت‌ها متوجه شکستگی نمی‌شود و با توجه به کاهش قد مراجعه می‌کند. با انجام عکس، پزشک متوجه می‌شود شکستگی در ستون فقرات داشته که البته این بیماران ممکن است درد خفیفی هم داشته باشند که با توجه به صبوری‌شان این درد را تحمل می‌کنند. استفاده از بریس به این افراد کمک می‌کند تا از ستون فقرات نگهداری شود و ستون فقرات صاف شود.

وی با بیان این‌که از عواملی که پوکی استخوان را تسریع می‌کند، به عنوان مثال در خانم‌ها کمبود استروژن را می‌توانیم نام ببریم، افزود: خانم‌هایی که کمتر از سن ۴۵ سالگی یائسه می‌شوند و کسانی که کمبود کلسیم و ویتامین D دارند و افرادی که پرکاری غده پاراتیروئید دارند در خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. سیگار کشیدن به طور واضح تراکم استخوان را پایین می‌آورد. البته به طور کل مصرف دخانیات خطر پوکی استخوان زودرس را افزایش می‌دهد. مصرف کورتون به مدت طولانی و مداوم به ویژه بعد از ۳ ماه به خصوص تراکم استخوان در ستون فقرات را به طور چشم‌گیر کاهش می‌دهد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ادامه داد: افرادی که کورتون مصرف می‌کنند حتما باید تست تراکم استخوان را انجام دهند و باید تحت درمان و تحت نظر باشند. نوشابه‌های گازدار هم در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کنند. مصرف زیاد کافئین نیز عامل خطر بروز پوکی استخوان است. یعنی مصرف بالای ۴ فنجان قهوه در روز و چای در تشدید پوکی استخوان نقش دارد. زیرا چای هم دارای کافیئن است و هم داری ترکیباتی است که در روده با کلسیم ترکیب شده و مانع جذب آن از روده می‌شود. البته بی‌تحرکی هم بروز پوکی استخوان را تشدید و تسریع می‌کند. در آخر باید بگوییم عواملی مانند ویتامین C، منیزیم، منگنز، روی هم جذب کلسیم را افزایش می‌دهد. مصرف پروتئین به اندازه از بروز پوکی استخوان پیشگیری می‌کند. البته مصرف زیاد پروتئین مانع جذب کلسیم می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: مصرف کلسیم روزانه در کودکان ۴ تا ۸ ساله ۱۰۰۰ میلی گرم و ۹ تا ۱۸ ساله ۱۳۰۰ میلی گرم است. مردان بالغ تا ۵۰ سالگی و زنان قبل از یائسگی، ۱۰۰۰ میلی گرم و مردان و زنان ۵۱ تا ۷۰ ساله ۱۲۰۰ میلی گرم و در افراد بالای ۷۱ سال هم روزانه ۱۲۰۰ میلی گرم است. خانم‌های باردار و شیرده باید ۱۰۰۰ میلی گرم استفاده کنند. اندازه مصرف ویتامین D در سنین ۱۹ تا ۷۰ ساله ۶۰۰ واحد است و بالای ۷۰ سال، ۸۰۰ واحد و در خانم‌های باردار و شیرده نیز ۶۰۰ واحد باید مصرف شود. البته نیاز به کلسیم و ویتامین D با توجه به تغذیه فرد، نوع داروی مصرفی و شرایط خاص او و با نظر پزشک، تعیین می‌شود.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا پیشگیری از پوکی استخوان در آقایان هم در سنین بالا مطرح است، اظهار کرد: این افراد باید تغذیه مناسب داشته باشند. مصرف شیر کم چرب، میوه و سبزی به آن‌ها توصیه می‌شود. مصرف زیاد شکر و نمک نباید داشته باشند. در آقایان در سنین بالای ۶۵ سالگی شکستگی استخوان بیشتر می‌شود. بنابراین آقایان بعد از ۵۰ سالگی نیاز به مکمل‌های Ca و ویتامین D دارند البته مکمل Ca، ۵۰۰ میلی گرم و ویتامین D 400  واحد است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/jyQDu

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک