مصرف مکمل کارنیتین برای ورزشکارانی که حرفه‌ای نیستند، خطرناک است

۱۳۹۶/۰۶/۱۴ در ۱۶:۱۷

یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: فردی که کم کاری شدید تیروئید دارد، مصرف قرص کارنیتین به وی توصیه نمی‌شود، اما در صورت مبتلا نبودن به بیماری خاصی و با در نظر گرفتن سطح و میزان ورزش، در صورت نیاز، قرص کارنیتین می‌تواند برای فرد مفید باشد.

به گزارش ایران پزشک، وحید سیف برقی گفت: گاهی برخی والدین به کلینیک‌های درمانی مراجعه کرده و از توصیه‌هایی که در باشگاه‌ها به فرزندشان جهت افزایش توده عضلانی، مصرف پودرها و مواد کاهنده وزن می‌شود، صحبت می‌کنند.

وی ادامه داد: ما به این والدین توصیه می‌کنیم مصرف چنین مکمل‌هایی هیچ ضرورتی ندارد، اما باید گفت فضای اجتماعی به گونه‌ای است که فرد احساس می‌کند به تنهایی و بدون استفاده از مکمل به تناسب اندام نخواهد رسید و حتما باید از مکمل استفاده کند.

سیف برقی با بیان این‌که مفید بودن یا نبودن مصرف مکمل به عوامل مختلفی بستگی دارد، افزود: ابتدا باید دید مکمل مورد نظر در کدام دسته از مکمل‌ها قرار دارد، در ضمن مصرف مکمل‌ها نباید تداخل دارویی ایجاد کند.

وی ادامه داد: مثلا فردی که کم کاری شدید تیروئید دارد، مصرف قرص کارنیتین به وی توصیه نمی‌شود، اما در صورت مبتلا نبودن به بیماری خاصی و با در نظر گرفتن سطح و میزان ورزش، در صورت نیاز، قرص کارنیتین می‌تواند برای فرد مفید باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی در خصوص استفاده ورزشکاران حرفه‌ای از قرص کارنیتین ادامه داد: قرص کارنیتین را ورزشکاران حرفه‌ای استفاده می‌کنند، اما عموم جامعه نیز امکان مصرف آن را دارند به شرطی که بیماری خاصی نداشته باشند و باعث تداخل دارویی نشود.

وی تصریح کرد: همین طور شدت و میزان ورزش و هدفی که از تناسب اندام دارند نیز در نظر گرفته شود، علاوه بر این‌ها این پزشک است که پس از آنالیز و بررسی فرد، مفید بودن یا نبودن آن را توصیه می‌کند.

سیف برقی با اشاره به ایجاد مشکل نارسایی کلیه به واسطه مصرف خودسرانه مکمل‌های ورزشی اضافه کرد: عوارض مصرف مکمل‌های ورزشی ممکن است طی ۱۰ تا ۲۰ سال آینده مشخص شود یا ممکن است در همان مراحل ابتدایی فرد را راهی بیمارستان کند، اما در کلینیک‌های درمانی با افرادی مواجه هستیم که پس از مصرف کوتاه مدت مکمل دچار نارسایی کیلوی و دیالیز شده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: با این حال یک اصل کلی در خصوص مصرف مکمل‌ها وجود دارد و این‌که ابتدا وضعیت تغذیه‌ای فرد بررسی و اصلاح شود، برنامه ورزشی را یک متخصص تهیه کرده و مصرف مکمل و نیاز فرد را نیز معین می‌کند، چه بسا ممکن است نیازی هم به تجویز مکمل نباشد، اما در صورت نیاز و برای پرهیز از مصرف مکمل ورزشی تقلبی باید آن را مراکز مجاز تهیه کرد.

سیف برقی با بیان این‌که به طور کلی استفاده از مکمل‌ها حین ورزش ضرورتی ندارد، گفت: ورزشکاران حرفه‌ای روزانه ۵ ساعت تمرین ورزشی دارند و ۱۲ ساعت نیز در حال استراحت یا خوابند، آن‌ها ۵ تا ۶ ساعت بیشتر فرصت ندارد و ما مجبور هستیم برای آن‌ها مکمل ورزشی تجویز کنیم و تا ۴ تا ۵ کیلو کالری مصرفی‌شان جبران شود.

وی ادامه داد: برای فردی که روزانه یک ساعت در باشگاه تمرین نسبتا متوسطی را انجام می‌دهد، مصرف مکمل توصیه نمی‌شود؛ این دست ورزشکاران فقط با داشتن یک برنامه تقویتی مناسب و زیر نظر متخصص به رشد مطلوب عضلانی خواهند رسید و اگر کمبودی چون کمبود آهن در یک خانم ورزشکار تشخیص داده شود، مصرف مکمل آهن برای او ممنوعیتی نخواهد داشت.

این متخصص پزشکی ورزشی به تصاویر افرادی که به ظاهر اندام مناسب و عضلانی دارند اشاره و اظهار کرد: امروزه با رد و بدل شدن عکس چنین افرادی شاهد تاثیر منفی آن در ذهن مخاطبان هستیم که در تلاش هستد همانندسازی کنند، اما باید گفت این افراد به ظاهر خوش اندام با از دست دادن بخشی از توان جسمی و سلامتی خود به این مرحله از تناسب اندام و عضلات رسیده‌اند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پایان اظهار کرد: آن‌ها به دلیل رسیدن به چنین شرایطی در حال حاضر افرادی عصبی هستند. ضمن این‌که فرم اندام آن‌ها کاملا موقتی و به مدت دو هفته ماندگاری دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Z2aX4

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک