مدیر بازآموزی دانشکده پرستاری - مامایی دانشگاه شهید بهشتی:

مصرف میوه و سبزی تازه موجب پیشگیری از سرطان می‌شود

۱۳۹۵/۰۹/۱۶ در ۱۳:۴۷

مدیر بازآموزی دانشکده پرستاری – مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان تاکید کرد و گفت: مصرف حداقل ۵ وعده میوه و سبزی در روژ نقش به‌سزایی در کاهش احتمال بروز سرطان روده دارد.

به گزارش ایران پزشک، مهناز ایلخانی با توجه به افزایش شیوع ابتلا به سرطان در کشور، گفت: اطلاع‌رسانی در خصوص اهمیت نقش تغذیه در سرطان می‌تواند نقش به‌سزایی در پیشگیری از آن داشته باشد.

ایلخانی در آستانه برگزاری سمینار یک روزه تغذیه در سرطان اظهار کرد: تغذیه نقش به‌سزایی در پیشگیری و بهبود وضعیت بیماران مبتلا به سرطان دارد. بیماران مبتلا به سرطان در دوره درمان به دلیل مصرف دارو، شیمی درمانی و رادیوتراپی دچار بی‌اشتهایی، کاهش وزن، تهوع و … می‌شوند؛ به همین دلیل نیاز است تا بیماران، خانواده آن‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات درمانی نسبت به تغذیه سالم در این بیماران آشنا شوند.

این کارشناس ارشد پرستاری افزود: به تمام افراد و به خصوص بیماران مبتلا به سرطان توصیه می‌شود برای پیشگیری و بهبود وضعیت به مقدار فراوان میوه و سیزیجات تازه مصرف کنند.

ایلخانی در ادامه خاطرنشان کرد: مصرف حداقل ۵ وعده میوه و سبزی در روژ نقش به‌سزایی در کاهش احتمال بروز سرطان روده دارد.

وی با بیان این‌که ۲۰ تا ۴۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان دچار کاهش وزن و بی‌اشتهایی می‌شوند، عنوان کرد: کاهش وزن و بی‌اشتهایی موجب کاهش سیستم ایمنی بدن و توان مقابله بیمار در برابر بیماری می‌شود؛ به همین دلیل نیاز است پزشکان از جمله پرستاران نسبت به نوع تغذیه بیماران مبتلا به سرطان آگاه باشند.

مدیر بازآموزی دانشکده پرستاری – مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنانش با توجه به برگزاری سمینار یک روزه تغذیه در سرطان، گفت: این سمینار ۱۸ آذر با هدف افزایش آگاهی پرستاران، ماماها و زیرگروه‌ها در دانشکده پرستاری – مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ae8dF

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک