مطب‌های مجازی نیازمند نظارت

۱۳۹۵/۰۶/۱۸ در ۱۱:۳۵

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کشور تاکید کرد که باید برای طبابت پزشکان در فضای مجازی آیین‌نامه‌ای تعریف شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، شهریار خاقانی در برنامه گفت‌وگوی اجتماعی رادیو گفت‌وگو گفت: نگاه محدود کننده را باید برداریم و بررسی کنیم که چگونه از فناوری استفاده کاربردی و لازم را ببریم. یکی از این فناوری‌ها فضای مجازی است که باید از آن استفاده بهینه کنیم نه این‌که نسبت به آن گارد داشته باشیم.

خاقانی با تاکید بر این‌که تکنولوژی‌های جدید را همیشه باید پذیرفت، اظهار داشت: در ساختار وزارت بهداشت نیز مجموعه‌ای وجود دارد که هر فناوری جدیدی که وارد می‌شود را بررسی می‌کند. وقتی دستگاه لیزر آمده بود، به شدت با آن برخورد می‌شد و یکی از جایگاه‌هایی که با آن برخورد می‌کرد، انرژی اتمی بود و پروتکل پیچیده‌ای را برای آن نوشته بودند که پزشکان وارد لیزر نشوند، زیرا اشعه است و می‌تواند به بیماران آسیب برساند، اما امروز یک وسیله بسیار رایج است و کارهای جراحی چشم نیز توسط لیزر انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: بنابراین باید نگاه محدود کننده را برداریم و بررسی کنیم که چگونه از فناوری استفاده کاربردی و لازم را ببریم. یکی از این فناوری‌ها نیز فضای مجازی است که باید از آن استفاده بهینه کنیم نه این‌که نسبت به آن گارد داشته باشیم.

خاقانی به روال اقدام کارهای جدید اشاره کرد و ادامه داد: اگر بخواهیم کار جدیدی انجام دهیم، کمیته‌های مشخصی در وزارت بهداشت تشکیل می‌شود و اگر یک قسمت از کار مربوط به صلاحیت حرفه‌ای پزشکان باشد، طبق قوانین از نظام پزشکی دعوت می‌شود و این سازمان نیز نقش محوری ایفا می‌کند.

وی افزود: در این زمان، آیین‌نامه‌های مربوط به کار نوشته می‌شود. بعد از ورود آیین‌نامه‌ها به سیستم وزارت بهداشت و نظام پزشکی، این سازمان، گاهی آیین‌نامه‌ها را تغییر می‌دهد یا الحاقیه‌هایی را برای قوانین تصویب می‌کند که مسیر کوتاهی را دارد.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با بیان این‌که معمولا قسمت محدود کننده و انتظامی با سازمان نظام پزشکی است، اظهار داشت: سازمان نظام پزشکی با کمک از خود قضات که در سیستم خودش دارد، برای کسانی که از آن حدود تخلف می‌کنند، برخورد لازم را انجام می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، نظارت بر سیستم درمان وظیفه حاکمیت و وزارت بهداشت است. ما انتظار داریم آیین‌نامه‌های مربوطه برای حضور در تلگرام و فضای مجازی شروع شود تا به سمت تصویب قوانین باز دارنده برویم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Un9CS

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک