رییس شبکه هپاتیت در گفت‌وگو با ایران پزشک:

معتادان تزریقی بالاترین آمار ابتلا به هپاتیت سی را دارند

۱۳۹۶/۱۰/۱۷ در ۰۶:۴۲

سید موید علویان

رییس شبکه هپاتیت ایران با تشریح دو بیماری مهم هپاتیت بی و سی، به آمار مبتلایان به این بیماری‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: تخمین زده می‌شود که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به بیماری هپاتیت بی و ۱۸۶ هزار نفر مبتلا به هپاتیت سی در کشور داریم.

سید موید علویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک با اشاره به اهمیت ویروس هپاتیت در جهان، گفت: حدود ۳۵۰ میلیون نفر در جهان به هپاتیت بی مبتلا هستند که البته این بیماری واکسن دارد و با واکسن کنترل می‌شود. طی ۳۰ سال اخیر در جهان توانستند با واکسن میزان بروز هپاتیت بی را کم کنند.

وی با بیان این‌که شیوع هپاتیت بی در اکثر استان‌های ایران زیر ۲ درصد است، افزود: تخمین زده می‌شود که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا باشند که البته هفتاد درصد ناشناخته هستند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان این‌که در استان‌های سیستان و بلوچستان و گلستان، شیوع بالای ۳ درصدی هپاتیت بی وجود دارد، اظهار کرد: البته هپاتیت بی در کشور رو به کاهش و میزان مبتلایان نیز تقریبا مشخص است. در واقع هم دارو و هم تشخیص و هم دانش فنی این بیماری در کشور وجود دارد.

علویان با اشاره به نقش رسانه‌ها در راستای درمان این بیماری بیان کرد: نقش رسانه‌ها و خبرنگاران این است که در بیماریابی هپاتیت بی کمک کنند؛ زیرا این بیماری در مراحل اولیه ناشناخته است.

رییس شبکه هپاتیت ایران درباره بیماری هپاتیت سی نیز گفت: این ویروس در اثر تماس با خون آلوده منتقل می‌شود و دو ریسک مهم دارد؛ اول تزریق خون قبل از سال ۷۵ و دوم اعتیاد تزریقی.

وی در پاسخ به این سوال که روابط جنسی چقدر در انتقال این ویروس نقش دارد، بیان کرد: روابط جنسی کمتر در انتقال این ویروس نقش دارد. خال‌کوبی و قمه‌زنی و حجامت غیربهداشتی نیز می‌توانند منتقل کننده این ویروس باشند.

علویان با بیان این‌که شیوع هپاتیت سی در جمعیت عادی کشور زیر نیم درصد است، اظهار کرد: احتمال می‌دهیم ۱۸۶ هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا باشند. البته درمان هپاتیت سی در کشور قطعی است و ریشه‌کن می‌شود. هم دارو و هم تشخیص و هم درمان هپاتیت سی در کشور وجود دارد.

این استاد دانشگاه با بیان این‌که بیشترین مبتلایان به هپاتیت سی در کشور، معتادان تزریقی هستند، گفت: این افراد بی‌بضاعت هستند و بیمه و حامی نیز ندارند. اگر این افراد درمان نشوند، دچار مشکلاتی خواهیم شد.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان این‌که ایران جزو کشورهایی است که شیوع هپاتیت سی در آن بالا نیست، اظهار کرد: در منطقه خاورمیانه، ایران هم در هپاتیت بی و هم هپاتیت سی کم‌ترین میزان شیوع را دارد. علت این موضوع هم به خاطر سلامت خون و هم سطح امکانات بهداشتی کشور است.

وی افزود: در سیستان و بلوچستان شیوع هپاتیت بی طی ۲۰ سال گذشته از بالای ۵٫۵ درصد به ۳٫۵ درصد رسیده است. بحث اعتیاد و ابتلا به هپاتیت در برخی استان‌ها جدی است. هر جا فقر باشد، به دنبال آن اعتیاد و هپاتیت هم ایجاد می‌شود.

علویان در پایان گفت: عده‌ای معتاد در جامعه هستند که باید به آن‌ها رسیدگی شود و این یکی از مشکلات جدی نظام سلامت محسوب می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pCioP

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک