مراقبت از سفره‌های افطار در ماه رحمت؛

معده‌های‌تان را با غذاهای خشن نیازارید

۱۳۹۵/۰۳/۱۹ در ۰۸:۱۴

ماه رمضان از راه رسید و توجه به مسائل تغذیه اهمیت ویژه‌تری پیدا کرد. هرچند توجه به تغذیه در همه روزهای سال می‌تواند یکی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها باشد، اما به دلیل تغییر سبک زندگی در ماه رمضان، موضوع تغذیه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، مسعود فیروزکوهی، کارشناس تغذیه با اشاره به این‌که در ماه مبارک رمضان نسبت به ماه‌های دیگر باید ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر غذا بخوریم، گفت: تغذیه صحیح در ایام روزه‌داری که با کاهش مقدار غذا و بهبود کیفیت آن با برنامه غذایی منظم برای افطار و سحر همراه باشد، ثمراتی چون کم شدن چربی‌های ذخیره، کم شدن میزان چربی و کلسترول خون و فعال شدن سیستم ایمنی بدن را به دنبال دارد.

فیروزکوهی ادامه داد: در بحث تغذیه چه در ماه‌های معمولی و چه در ماه مبارک رمضان، آن‌چه مهم است، رعایت تنوع در برنامه غذایی و استفاده از ۵ گروه اصلی است و باید توجه داشت که تغییرات ناگهانی و شدید در برنامه غذایی، به هیچ‌وجه صحیح نیست.

این کارشناس تغذیه با اشاره به ۵ گروه اصلی مواد غذایی گفت: این گروه‌ها شامل نان و غلات، سبزی‌ها و میوه‌ها، شیر و لبنیات، گوشت و متفرقه هستند که با مصرف صحیح، مواد مغذی مورد نیاز بدن شامل کربوهیدرات، چربی، پروتئین، ویتامین و املاح به مقدار کافی تامین می‌شود و انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزانه وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به نوع خاص تغذیه در ماه رمضان، اظهار کرد: تغذیه در افطار باید با ملاحظاتی همراه باشد. معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای خشن را ندارد. لذا خوردن غذاهای سبک، کم حجم و پر کالری و تقریبا نرم برای افطار مناسب‌تر است. بنابراین بهتر است ابتدا روزه با یک نوشیدنی گرم یا ولرم مانند آب ولرم، نبات داغ یا چای افطار شود.

این کارشناس تغذیه توصیه کرد: بهتر است از نان‌های کامل مانند نان سنگک و جو که منابع خوب فیبر هستند، استفاده شود.

فیروزکوهی در ادامه به خبرنگار ایران پزشک گفت: اگر فرد در یکی از وعده‌ها تخم‌مرغ می‌خورد، بهتر است از تخم‌مرغ آب‌پز استفاده کند، زیرا هضم آن نسبت به تخم‌مرغ نیمرو راحت تر است.

وی افزود: در اول افطار آب سرد مصرف نکنید، زیرا کمی باعث ضعف می‌شود و میل به نوشیدن آب را بیشتر می‌کند.

این کارشناس تغذیه در مورد مصرف زولبیا و بامیه نیز گفت: مصرف زلوبیا و بامیه تنها به مقدار کم مفید است، زیرا حاوی روغن، نشاسته و قندهای ساده مثل شکر است که مصرف کنترل شده آن مفید، ولی مصرف بیش از حد آن خالی از اشکال نیست. مصرف خرما و توت خشک از مصرف زلوبیا و بامیه بسیار مفیدتر است، زیرا چربی نداشته و قند آن طبیعی بوده و علاوه بر آن، املاح و ویتامین نیز دارد.

فیروزکوهی با اشاره به این‌که لازم است زولبیا و بامیه را از قنادی‌های معتبر خریداری کرد، گفت: محل تولید، کیفیت روغن و نشاسته مصرفی در این مواد بسیار مهم است. استفاده چندین باره از یک روغن در دمای بالا و نوع نشاسته که متاسفانه گاه به دلیل مسائل اقتصادی از نوع غیرخوراکی استفاده می‌شود، می‌تواند مشکلاتی را برای سلامتی روزه‌داران ایجاد کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wUUIs

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک