رییس انجمن متخصصین آزمایشگاه بالینی ایران مطرح کرد؛

مغفول ماندن آزمایشگاه‌ها در طرح تحول سلامت

۱۳۹۵/۰۳/۲۶ در ۰۷:۰۳

رییس انجمن متخصصین آزمایشگاه بالینی ایران، نسبت به تعطیلی تعداد زیادی از آزمایشگاه‌های پزشکی به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از تعرفه‌های غیرواقعی هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، حسین فاطمی درباره مشکلات آزمایشگاه‌ها بعد از اجرای طرح تحول سلامت گفت: از زمانی که وزارت بهداشت طرح تحول سلامت را بر مبنای قیمت تمام شده قرار داد، متاسفانه آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی مغفول ماندند و برای آزمایشگاه قیمت تمام شده را منظور نکردند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که در سال گذشته وزیر بهداشت دستور داد انجمن‌های علوم آزمایشگاهی بر روی قیمت تمام شده کار کنند، بعد از انجام ۵ تا ۶ ماه کار کارشناسی، قیمت‌های واقعی را به وزیر دادیم و دکتر هاشمی هم حمایت خود را از قیمت تمام شده تعرفه آزمایشگاهی اعلام کرد.

فاطمی اظهار داشت: در جلسه‌ای که با شورای عالی بیمه داشتیم، کارشناسی که بر روی قیمت تمام شده تعرفه آزمایشگاه شده بود را قبول نکردند و تنها درصدی را به تعرفه آزمایشگاه مثل سنوات قبل اضافه کردند که هیچ کدام از این‌ها جوابگوی نیازمندی‌های آزمایشگاه نیست.

وی در ادامه به مشکلاتی که برای آزمایشگاه ایجاد می‌شود، اشاره کرد و گفت: قیمت تجهیزات و کیت‌های آزمایشگاهی از سال ۹۰ تقریبا ۳ برابر شده و با توجه به تغییر قیمت ارز، تعرفه‌ها همگام با نرخ ارز تغییر نکرده و همین باعث شده که آزمایشگاه‌ها به شدت تحت فشار مالی باشند و ما شاهد تعطیل شدن تعداد زیادی از آزمایشگاه‌هایی هستیم که توسط فارغ‌التحصیلان جدید راه‌اندازی شده‌اند.

رییس انجمن متخصصین آزمایشگاه بالینی ایران افزود: با توجه به تعداد زیاد آزمایشگاه در نقاط پر جمعیت شهر، بیماران برای انجام آزمایش به آزمایشگاه درب منزل خود مراجعه می‌کنند، اما با تعطیلی آزمایشگاه‌ها خدمت‌رسانی به مردم سخت خواهد شد، چرا که با کم شدن تعداد آزمایشگاه‌ها دسترسی مردم به آزمایشگاه با مشکل روبه‌رو خواهد شد و زمانی که دسترسی سخت شود یک‌سری از بیماری‌ها گم می‌شوند.

فاطمی گفت: در تمام جوامع، کاری که انجام می‌دهند تعیین قیمت تمام شده برای آن کالا است و این برای آزمایشگاه‌ها با توجه به این‌که چندین سال پیگیر هستند، هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات آزمایشگاه‌ها، معوقه پرداخت بیمه‌ها به آزمایشگاه‌هاست و از زمانی که طرح تحول سلامت اجرا شده، اعتبار پایدار برای آن دیده نشده و همین باعث عدم پرداخت توسط بیمه‌ها شده است و بعضی بیمه‌ها از مرداد ۹۴ هنوز هیچ وجهی به آزمایشگاه‌ها پرداخت نکرده‌اند و بعضی دیگر مهر و آذر ۹۴ را داده‌اند و این عدم پرداخت توسط بیمه‌ها باعث فشار بار مالی بر آزمایشگاه‌ها می‌شود و وقتی اندوخته آزمایشگاه دست بیمه‌ها باشد، حرکت برای ارتقای کیفیت و بهبود آزمایشگاه متوقف می‌شود.

رییس انجمن متخصصین آزمایشگاه بالینی ایران در پایان اظهار داشت: بهتر است وزارت بهداشت به آزمایشگاه‌های تخصصی به صورت یک مقوله تخصصی نگاه کند در حالی که اکنون این‌گونه نیست و باید این مراکز را به عنوان موسسه‌های اقتصادی در نظر بگیرند و قیمت تمام شده تست‌های آزمایشگاهی را مورد توجه قرار دهند تا بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XWVFe

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک