معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح کرد:

مهار فقر آهن در کشور

۱۳۹۵/۱۱/۱۳ در ۱۳:۰۶

معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، دستاوردهای حوزه بهداشت را بعد از انقلاب اسلامی تشریح کرد.

به گزارش ایران پزشک، علی اکبر سیاری در این نشست خبری با اشاره به خدمات بهداشتی ارائه شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: با خدمات بهداشتی ارائه شده بعد از انقلاب، هم اکنون ایران از نظر افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ مادر و کودک، کنترل بیماری‌های واگیر و عفونی، درمان ایمن، دسترسی به خدمات تغذیه‌ای و آب سالم از جمله کشورهای تراز اول دنیاست.

وی افزود: سن امید به زندگی هم اکنون در خانم ها ۷۶٫۶ و در آقایان ۷۴٫۵ سال است که متوسط جهانی آن ۷۱٫۴ سال و امید به زندگی سالم نیز ۶۳ سال است.

 

کاهش مرگ و میر کودکان

سیاری درباره جلوگیری از مرگ نابه‌هنگام کودکان و مادران نیز اظهار کرد: در این زمینه موفقیت‌های زیادی حاصل شده و برای میان‌سالان ۳۰ تا ۷۰ ساله نیز برنامه‌هایی داریم که باید تا سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۲۵ درصد از مرگ‌ها را کاهش دهیم.

وی آمار مرگ سالانه نوزادان، کودکان زیر یک‌سال و زیر ۵ سال بازای هر هزار تولد را چنین برشمرد: در نوزادان ۱۰ مرگ، در کودکان زیر یک‌سال ۱۳٫۸ مرگ و در کودکان زیر ۵ سال نیز سالانه ۱۵٫۶ مرگ بازای هر هزار تولد زنده در کشور داریم. وضعیت جهانی این آمار نیز برای نوزادان ۶۰ مرگ، زیر یک‌سال ۱۱۰ مرگ و زیر ۵ سال ۱۴۰ مرگِ زودهنگام است.

سیاری با اشاره به این‌که یکی دیگر از شاخص‌های توسعه پیشگیری از مرگ مادر در اثر بارداری و زایمان به ازای هر صد هزار تولد زنده است، گفت: مرگ مادران قبل از انقلاب ۲۴۵ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار تولد بود که هم اکنون این میزان به ۲۰ مرگ رسیده است.

 

دلایل مرگ و میر میان‌سالان

وی با اشاره به این‌که ۹۰ درصد مرگ و میر میان‌سالان در کشور به دلیل بیماری‌های قلبی، سرطان، مزمن تنفسی، دیابت و حوادث ترافیکی است، گفت: برای اجرای برنامه ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر نیاز به راه‌اندازی سیستم جدید داشتیم که در طرح تحول انجام شد؛ چون عمده جمعیت شهری تحت پوشش برنامه‌های بهداشتی نبودند.

 

 

برنامه‌های بهبود تغذیه

سیاری با اشاره به کاهش سو تغذیه، گفت: دستاورد دیگر بعد از انقلاب، بهبود تغذیه مردم است که میزان سو تغذیه را ۵۰ درصد کاهش دادیم. کم خونی ناشی از فقر آهن در ایران طی یک مطالعه ۱۴ درصد است که در آمریکا ۱۷ و در فرانسه این رقم ۲۵ و در ترکیه ۳۰ درصد است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: با اجرای برنامه مکمل یاری آهن در مدارس و غنی‌سازی آرد با آهن و اسید فولیک که چندین سال است اجرا می‌شود، توانستیم فقر آهن را مهار کنیم.

وی افزود: کمبود ویتامین D مشکل جدی دیگر در افراد بود که طی ۱۰ سال حدود ۶ برابر شد؛ بنابراین در طرح تحول، مکمل جدید ویتامین D برای تمام دختران به مدت ۹ ماه در سال و سالمندان ماهی یک عدد و برای نوزادان ۳ تا ۵ ماهه به صورت قطره‌ای در حال ارائه است.

سیاری به مشکل مصرف بیش از حد نمک در افراد نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع نیز با کاهش درصد نمک در آردها از ۲٫۳ درصد به یک درصد کنترل می‌شود. زیرا سرانه مصرف نان در کشور ۳۰۰ تا ۳۲۰ گرم است.

وی در خصوص استانداردسازی اسید ترانس روغن‌ها و مصرف قند نیز اظهار کرد: روی استاندارد نوشابه و آب‌میوه‌های صنعتی نیز کار می‌کنیم و در هر استان که ناامنی غذایی مشاهده شود سند ملی تدوین شده و ابزاری برای کنترل این موارد در افرادی‌ست که از ناامنی شدید غذایی رنج می‌برند.

 

پوشش نزدیک به ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون

سیاری درباره پوشش کشوری واکسیناسیون نیز گفت: دستاورد مهم کشور بعد از انقلاب، پوشش حدود ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون است که ایران را در تراز بهترین کشورهای دنیا در این زمینه قرار داده است.

وی افزود: قبل از انقلاب، پوشش واکسیناسیون ۳۰ درصد بود. هم اکنون ۱۰ واکسن به کودکان ارائه می‌شود. بیماری سرخک که در دنیا ۱۲۰ هزار کودک را سالانه می‌کشد در ایران وجود ندارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: کزاز نوزادی در دنیا سالانه ۶۰ هزار کودک و در دهه ۶۰ در کشور دو هزار نفر را می‌کشت که سال‌هاست در کشور کنترل شده است. همچنین سالانه ۱۹۸ هزار نفر به خاطر سیاه سرفه در دنیا می‌میرند که در ایران موردی وجود ندارد. ۱۷ سال است در کشور فلج اطفال تحت کنترل قرار گرفته است.

وی توصیه WHO را پوشش ۹۰ درصد واکسیناسیون اعلام کرد و گفت: ۷۰ کشور در دنیا هنوز به این میزان پوشش نرسیده و ۳۰ کشور نیز به پوشش ۸۰ درصدی هنوز نرسیده‌اند.

سیاری با اشاره به واکسینه شدن ۲۶ میلیون نفر در کشور در خصوص هپاتیت B بیان کرد: شیوع این بیماری از ۳ به ۲ درصد رسیده است. در خصوص وبا نیز برای نخستین بار در سال ۹۳ هیچ مورد وبا در کشور گزارش نشد. در حالی‌که ۴۰ سال در ایران وبا داشتیم. در سال ۹۴ یک طغیان در خوزستان داشتیم و در سال ۹۵ باز هیچ موردی از وبا گزارش نشد.

 

ایران در آستانه حذف مالاریا

سیاری در مورد حذف مالاریا نیز گفت: در سال ۸۸ بالغ بر ۶۶۰۰ مورد مالاریا داشتیم که این میزان در سال ۹۴ فقط ۱۵۰ مورد بود و در آستانه حذف مالاریا قرار داریم.

وی با اشاره به گازکشی منازل مردم گفت: طی یک مطالعه بین‌المللی که توسط ۱۳۰۰ دانشمند انجام شده و ۲۵ دانشمند آن ایرانی هستند، ایران در خصوص میزان آلودگی هوا در منازل به دلیل سوخت گازی یکی از پاک‌ترین کشورهای دنیاست.

معاون بهداشت افزود: در زایمان ایمن رتبه بالایی داریم و در خصوص کنترل بیماری‌های ژنتیکی از جمله تالاسمی تولد سالانه هزار نوزاد تالاسمی به ۲۰۰ نوزاد رسیده است.

 

آموزش ۳ میلیون سفیر سلامت

وی درباره آموزش سفیران سلامت گفت: در زمینه توانمندسازی مردم سه میلیون سفیر سلامت آموزش داده‌ایم که ۲ میلیون نفر آن سفیر سلامت خانوار، ۷۰۰ هزار نفر سفیر سلامت دانش آموز و ۴۵۰ هزار دانشجو نیز آموزش خواهیم داد.

 

تغییر ساختار و توانمندسازی سیستم

سیاری در خصوص تغییر ساختار بهداشتی کشور گفت: برای حفظ دستاوردهای گذشته و بهبود آن‌ها به دلیل تغییر سیمای بیماری در دنیا از بیماری‌های واگیر به غیرواگیر و آسیب‌های اجتماعی، باید سیستم را توانمند و پاسخگو می‌کردیم.

وی افزود: در ساختار جدید ۱۵ هزار کارشناس مراقب سلامت به ازای هر ۲ تا ۳ هزار جمعیت شهری قرار دادیم. ۸۲۰ کارشناس تغذیه و ۱۲۰۰ کارشناس روان استخدام شدند. به کمک سفیران و داوطلبان سلامت تاکنون برای ۵۵ میلیون ایرانی پرونده سلامت تشکیل شده است.

معاون بهداشت گفت: برای ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار حاشیه نشین نیز سیستم درست کردیم، زیرا این افراد از نظر بهداشت محیط، آب، مسکن، امنیت، خطر مرگ و میر و بیماری بیشتر در معرض خطر قرار داشتند.

سیاری ادامه داد: از سال ۹۳ تاکنون ۷۰۰ سکونت‌گاه غیررسمی تحت پوشش برنامه‌های بهداشتی قرار گرفتند. برای هر ۱۲۵۰۰ نفر جمعیت یک پایگاه سلامت و برای هر ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر نیز یک مرکز جامع سلامت تاسیس کردیم که در آن‌ها کارشناس مراقب سلامت، کارشناس تغذیه، کارشناس روان، دندان‌پزشک، ماما و پزشک خدمت ارائه می‌کنند.

 

پوشش ۲۹ میلیونی در سامانه سیب

سیاری در رابطه با پوشش سامانه سیب و یک سامانه دیگر نیز گفت: هم اکنون ۲۳ میلیون نفر در قالب سامانه سیب و ۶ میلیون نفر نیز در سامانه‌ای دیگر خدمات ریسک اسکور جهت کنترل بیماری‌های غیرواگیر نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی، تنفسی، افسردگی و اعتیاد دریافت می‌کنند.

وی افزود: در این طرح ۵ درصد مردم کارت قرمز می‌گیرند که یعنی ریسک بیماری در آن‌ها بالاست و باید تحت پوشش برنامه‌های دارویی و پزشکی و مراقبت توسط کارشناسان قرار گیرند. ۹۰ درصد کارت زرد می‌گیرند به این معنی که عامل خطر در آن‌ها زیر ۱۰ درصد است و ۵ درصد نیز کارت نارنجی و زرد می‌گیرند و تحت آموزش قرار می‌گیرند.

سیاری همچنین از افزایش پزشکان در روستاها به ۶ هزار و ۸۵۲ نفر و ماماها به ۵ هزار و ۲۸۵ نفر و ارائه خدمت توسط ۳۱ هزار بهورز خبر داد.

 

ارائه خدمات دندان‌پزشکی

معاون بهداشت وزارت بهداشت در این نشست خبری، خدمات دندان‌پزشکی را چنین تشریح کرد: در خدمات سطح پیشگیری و خدمات ترمیمی دندان‌پزشکی توسط ۱۱۸۸ دندان‌پزشک در روستاها و در ۳ هزار و ۸۶ مرکز بهداشتی، درمانی خدمات انجام می‌شود. برای ۷ میلیون دانش آموز تاکنون در سه نوبت وارنیش فلوراید تراپی صورت گرفته است. هزار یونیت سیار دندان‌پزشکی راه‌اندازی شده و آمبولانس خدمات دندان‌پزشکی هم در دست طراحی است تا هزینه‌های گزافی که مردم برای این خدمات می‌دادند کاهش یابد.

وی با اشاره به ارتقای اعتبارات برنامه پزشک خانواده از محل یک درصد مالیات ارزش افزوده طی سال‌های اخیر گفت: این اعتبارات در سال ۹۲ حدود ۴۵۰ میلیارد تومان، در سال ۹۳ بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان، در سال ۹۴ بالغ بر ۲۲۴۵ میلیارد تومان و در سال ۹۵ بالغ بر سه هزار میلیارد تومان شد که بخشی از آن‌ها البته تحقق نیافت.

 

بهره‌برداری پروژه‌های بهداشتی دهه فجر

سیاری گفت: در قبال این افزایش اعتبار پروژه‌ها و برنامه‌های مختلف انجام شده که امسال به مناسبت دهه فجر ۳۵۱ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که مجموعا ۱۳۱ میلیارد تومان برای آن‌ها هزینه شده است.

وی از جمله این پروژه‌ها را تعمیر و تجهیز ۲ هزار و ۴۷ محل اسکان پزشکان، احداث ۳۳۶ مرکز بهداشتی و ۱۹۹۰ خانه بهداشت و تجهیز ۲۳۵۶ مرکز بهداشتی و خرید خدمت ۲۴۰۰ خودرو نام برد.

سیاری در پایان دستاوردهای بهداشتی بعد از انقلاب را بی‌نظیر دانست و گفت: از سال ۶۳ که شبکه بهداشت تاسیس شده با تمام فراز و نشیب‌هایی که در جنگ و انقلاب داشتیم خدمات بسیار زیادی ارائه شده است. همچنین طی سالیان اخیر در طرح تحول سلامت نیز خدمات بی‌نظیری ارائه شده و هم اکنون برای تمام گروه‌های سنی در کشور برنامه بهداشتی، درمانی وجود دارد.

سیاری همچنین از اجرای برنامه جدید مهار سه سرطان روده بزرگ در آقایان و سرطان پستان و دهانه رحم در بانوان در آینده نزدیک در سراسر کشور در قالب برنامه ایراپن خبر داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/G8zJj

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک