نامه جمعی از رادیولوژیست‌ها به وزیر بهداشت

۱۳۹۴/۱۱/۰۵ در ۱۱:۴۹

بعد از گذشت چند روز از تجمع رادیولوژیست‌ها در تاریخ ۲۶ دی ماه در اعتراض به نظام خودارجاعی و تبعیض در ساختار نظام درمانی کشور مقابل وزارت بهداشت، جمعی از آنها نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی نوشتند.

 

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک»، در متن این نامه آمده است:

 

وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جناب دکتر هاشمی

جایگاه رشته رادیولوژی در میان تیم سلامت آنچنان واضح و روشن است که نیازی به بیان ادله و ارائه تاریخچه نمی‌باشد، بی‌شک در زمان تفسیر و تشخیص هیچ گروه بالینی خود را بی نیاز از مشورت با رادیولوژیست نمی‌بیند. در جهانی که در هر دقیقه شاهد رشد انفجارگونه دانش و مهارت به خصوص در حیطه گسترده پزشکی هستیم، رجوع به گذشته ،در توجیه اقدامات فعلی خود عملی خودخواهانه و نابخردانه است که پیامدی جز آسیب به سلامت جامعه نخواهد داشت، مسلما تغییرات ایجاد شده در روش‌های پیشگیری، تشخیصی، درمانی و مراقبتی سبب نیاز به پدید آمدن گرایش‌های تخصصی و فوق تخصصی و همچنین همپوشانی برخی رشته‌ها گردیده است و تیم سلامت در جهت انجام وظیفه خطیر خود که چیزی جز ارتقای سلامت جامعه نمی‌باشد ملزم به همکاری بین رشته‌ای و اخذ تصمیماتی صحیح می‌باشد.

اما در زمینه انجام سونوگرافی توسط همکاران پرینتالوژیست به نظر می‌رسد برخی از مسائل بدیهی و روشن توسط این عزیزان نادیده گرفته می‌شود. اگر انجام سونوگرافی جزو اصلی و لاینفک مراقبت‌های دوران بارداری است که گاه به آن به عنوان جایگزینی آسان برای معاینه بالینی نگریسته می‌شود، لذا می‌بایست با همان شرایطی که سایر مراقبت‌های دوران بارداری ارایه می‌گردند به عنوان جزیی از پکیج ویزیت بیمار مانند تفسیر آزمایشات غربالگری، بررسی رشد و سلامت مادر به وی ارائه گردد، که البته در همین راستا مقام محترم قانون‌گذار هم بنا به این ضروریات تعرفه ویزیت در بعضی از رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصصی را متفاوت با سایرین دیده است.

مضاعفا طبق بخشنامه ٨٨١٧ مورخه ١٣٨٧/٠٨/٢۵ از انجام سونوگرافی توسط متخصصان زنان به شرط رعایت مواردی نظیر گذراندن دوره آن، عدم اخذ وجه، عدم پذیرش بیماران ارجاعی و به عنوان یک ابزار تشخیصی استقبال شده است. این دید قانون‌گذار جهت پیشگیری از تخلفات ممکن و رعایت اخلاق پزشکی و منشور حقوق بیمار بوده است که متاسفانه برخی از اساتید محترم گروه زنان و مامایی یا از قوانین موجود یا از علت وجودی این قوانین بی‌اطلاعند و با بهره‌گیری از شرایط موجود، بدون اهمیت دادن به اخلاق پزشکی، به سونوگرافی به عنوان یک ابزار جهت کسب درآمد می‌نگرند.

در جامعه امروز کم نمی‌بینیم گروهی از همکاران محترم زنان و زایمان که حرفه اصلی خود را فراموش کرده و تنها به سونوگرافی در مطب می‌پردازند و بالطبع با کاهش مهارت در حرفه اصلی‌شان این نقیصه با افزایش چشمگیر سزارین بدون اندیکاسیون یا غیر موجه مادران ایرانی به دلایل مختلف نمود پیدا کرده است تا آنجا که داد سازمان‌های بیمه‌گر و مسئولین وزارت بهداشت را در آورده و از سوی دیگر جامعه شاهد نارضایتی و ناراحتی مادران ایرانی از اخذ تعرفه‌های نامتعارف و غیرقانونی گاه تا ۶ برابر تعرفه بخش خصوصی رادیولوژی برای یک سونوی ساده گردیده است (که مدارک آن به بخش حقوقی وزارت جهت بررسی تحویل شده است) و دیده شده است که بسیاری از زنان جامعه ما در این شرایط قید غربالگری یا بدتر از آن حاملگی را به خاطر عدم توانایی در پرداخت هزینه می زنند. حال اینکه متاسفانه جامعه از حقوق خود ناآگاه است و این روند تا انجا ادامه یافته است که نگرانی برخی از دلسوزان خود این رشته نظیر دبیر کنگره بین المللی سرطان زنان را دربر داشته و ایشان به عنوان یک متخصص زنان دلسوز سلامت جامعه در نشست خبری این کنگره در سال جاری عینا فرمودند که “متاسفانه امروزه در بین همکاران متخصص زنان و زایمان باب شده که دستگاه سونوگرافی تهیه کنند و بدون معاینه و فقط از نظر جنبه مالی سونوگرافی زنان را انجام دهند. درحالی‌ که استاندارد انجام سونوگرافی در طول حاملگی ۳بار است ولی ما مشاهده می‌کنیم زنان بسیاری گلایه دارند که از آنان هر‌ماه سونوگرافی میشوند”.

عزیزانی که نگران غوغاسالاری رادیولوژیست ها می باشند اگر نیم نگاهی به کتاب های مرجع نظیر سونوگرافی حاملگی کالن (در صفحه ۷ فصل obstetrics ultrasound) داشته باشند، خواهند دید که نویسنده انجام سونوگرافی خودارجاعی را به سبب کاهش کیفیت و افزایش موارد بدون اندیکاسیون سونوگرافی توصیه نمی کند و انجام آن را تنها در زمانی که رادیولوژیست در دسترس نباشد مجاز می داند.

از سوی دیگر قابل ذکر است که بیشتر پرینتالوژیست‌ها در حوزه امریکای شمالی در هنگام ویزیت بیماران پرخطر به جز در موارد اورژانس و عدم دسترسی به رادیولوژیست ترجیح به تفسیر تصاویر سونوگرافی توسط رادیولوژیست همکار در تیم درمانی می‌دهند.

وزیر محترم بهداشت با نگاهی گذرا به گذشته خواهند دید که رشته رادیولوژی در وزارت‌های اخیر بسیار مورد کم لطفی و کم توجهی و گاها غضب مسولین قرار گرفته است تا جایی که حتی از ایجاد فلوشیپ‌های فوق تخصصی در آن برخلاف سایر رشته‌های بالینی ممانعت شده است و این روند مظلومیت و ناراحتی قشر رادیولوژیست را به دنبال داشته است، لذا جامعه رادیولوژی از آن مقام خواهشمنداست با در نظر گرفتن دیدی منصفانه و بی‌طرفانه در جهت عدالت بین رشته‌ای گام بردارند.

 

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1elvW

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک