رییس شبکه هپاتیت ایران خبر داد:

نبود آمپول ایمونوگلوبولین و نگرانی مادران باردار مبتلا به هپاتیت

۱۳۹۷/۰۲/۱۸ در ۰۹:۴۶

سید موید علویان

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: شعار امسال هفته سلامت گوارش، کنترل ویروس هپاتیت در کشور است و این در حالی است که نبود آمپول ایمونوگلوبولین، باعث نگرانی مادران باردار مبتلا به هپاتیت B شده است.

به گزارش ایران پزشک، سید موید علویان درباره نایاب شدن آمپول ایمونوگلوبولین اختصاصی هپاتیت B گفت: ما از این دریچه به هپاتیت B نگاه می‌کنیم که در طول ۲۵ سال اخیر، هپاتیت B در کشور کاهش پیدا کرده و دلیل آن هم فعالیت‌های خوب وزارت بهداشت در تامین واکسن‌های هپاتیت B برای افراد نیازمند به این واکسن مانند نوزادان، افراد پرخطر، پزشکان، پرستاران و غیره است.

وی با عنوان این مطلب که تا امروز واکسن هپاتیت B به ۳۵ میلیون ایرانی تلقیح شده، افزود: به همین دلیل شیوع بیماری طی سال‌های اخیر کاهش داشته، اما نکته این‌جاست که در حدود ۲ درصد از زنان باردار در کشور هپاتیت B دارند.

به گفته علویان، مادران بارداری که دارای هپاتیت B هستند، در طول بارداری بیماری به جنین منتقل نمی‌شود، طبق پروتکل‌های جهانی و پروتکل ایران و همچنین مصوب وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت ایران، همه زنان باردار باید از نظر هپاتیت B مورد آزمایش قرار بگیرند. اگر هپاتیت B در زن بارداری مثبت بود، باید در بدو تولد علاوه بر واکسنی که شبکه بهداشت به تمام کودکان تزریق می‌کند، ایمونوگلوبولین اختصاصی نیز تلقیح شود.

وی ادامه داد: این کار خیلی حیاتی و ضروری است، زیرا واکسن به تنهایی ۹۰ درصد مانع انتقال بیماری می‌شود. پس اگر آمپول ایمونوگلوبولین وجود نداشته باشد، نوزادی که مادرش هپاتیت B دارد ممکن است تا ۱۰ درصد به بیماری دچار شود.

رییس شبکه هپاتیت ایران بیان کرد: تصور کنید مادرِ باردار، هپاتیت B دارد، استرس حاملگی و زایمان دارد، استرس این را دارد که فرزندش مبتلا شود و در این شرایط این آمپول نیز در دسترس او نباشد.

علویان با اشاره به این مطلب که این آمپول تولید خارج از کشور است و نمونه داخلی ندارد، ادامه داد: به نسبت هزینه یک بیمار هپاتیت B که باید تا آخر عمر تحت نظر باشد قیمت بسیار ناچیزی دارد. تا دو سه ماه پیش این دارو در دسترس بود و در داروخانه‌های بزرگ کشور وجود داشت؛ متاسفانه در این چند ماه این دارو نایاب شده و چون باید در فضای خنک انتقال داده شود، مسافر نمی‌تواند آن را از خارج از کشور با خود بیاورد.

وی اظهار کرد: این کمبود، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حال حاضر کشور است که به برنامه کنترل هپاتیت B در کشور آسیب می‌زند.

رییس شبکه هپاتیت ایران تاکید کرد: از وزیر بهداشت و مسئولین سازمان غذا و دارو، درخواست دارم به این موضوع به شکل اورژانسی و ویژه نگاه کنند.

علویان گفت: باید فکر کنیم این مشکل برای خانواده خودمان رخ داده و همان نگاه را به مردم داشته باشیم. واکسیناسیونی که وزارت بهداشت در طول این سال‌ها انجام داده بسیار اثربخش بوده و ما سپاس‌گزاریم، داروی هپاتیت B که در کشور تولید می‌شود بسیار ارزان‌تر از نمونه‌های خارجی آن و تحت پوشش بیمه است و خوشحالیم که چنین خدماتی ارائه می‌شود، اما فقدان ایمونوگلوبولین هپاتیت B واقعا جدی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/z8KgU

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک