عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

نبود نمایندگی رسمی و انحصار واردات، عامل قاچاق تجهیزات پزشکی

۱۳۹۶/۰۶/۲۰ در ۱۶:۲۹

تجهیزات پزشکی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: شرکت‌های بزرگ تولیدکننده تجهیزات پزشکی دنیا در کشور ما نمایندگی رسمی ندارند و نبود نمایندگی مستقیم این شرکت‌ها باعث شده تا بعضی از شرکت‌های داخلی واردات این داروها و تجهیزات را بر عهده بگیرند و متاسفانه در خیلی از موارد انحصاری را به وجود آورده است.

به گزارش ایران پزشک، احمد حمزه با اشاره به بازار لوازم تجهیزات پزشکی گفت: شرکت‌های بزرگ تولیدکننده دنیا در کشور ما نمایندگی رسمی ندارند و متاسفانه در خیلی از موارد انحصار به وجود آمده، همچنین در بازار ما رانت وجود دارد و باعث تحریک برای انجام قاچاق شده است.

وی با ابراز تاسف از وضعیت بازار دارو و تجهیزات پزشکی بیان کرد: متاسفانه بازار دارو و تجهیزات پزشکی مانند بقیه کالاهای دیگر در کشور، بازار آشفته و نابه سامانی دارد که بخشی از آن به نبود نظارت دقیق بر می‌گردد.

حمزه با بیان این‌که در سیستم بازار در کالاهای مهم چند موضوع اساسی داریم، ادامه داد: شرکت‌های بزرگ تولیدکننده دنیا در کشور ما نمایندگی رسمی ندارند و نبود نمایندگی مستقیم این شرکت‌ها باعث شده تا بعضی از شرکت‌های داخلی واردات این داروها و تجهیزات را بر عهده بگیرند و متاسفانه در خیلی از موارد انحصاری را به وجود آورده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: همچنین در بازار ما رانت وجود دارد و شرکت‌ها یا افرادی که به اطلاعات دسترسی دارند بهتر می‌توانند منافع خود را تامین کنند و این باعث می‌شود عده‌ای در فاصله کوتاهی بار خودشان را ببندند و این قضیه برای برخی از افرادی که ذاتا انسان‌های سودجویی هستند تحریک‌کننده و برانگیزاننده باشد تا دست به قاچاق بزنند.

وی به وجود واسطه‌ها در بازار تجهیزات پزشکی اشاره و بیان کرد: در بازار دارو و تجهیزات پزشکی هم واسطه‌ها وجود دارند و تا رسیدن تجهیزات از تولیدکننده به مصرف کننده باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود.

حمزه بر ضرورت ساماندهی در این حوزه تاکید کرد و گفت: باید مشخص شود واردات کالا و تجهیزات سلامت محور توسط چه شرکتی می‌خواهد انجام شود و چه تاجری می‌خواهد این کار را انجام دهد و همه تحت پوشش واحد یک نظارت کننده خاص یعنی وزارت بهداشت باشند و این‌گونه نباشد که در یک و احد مسکونی که زیر نظر صنفی نیست این اتفاق بیافتد.

این نماینده مجلس با بیان این‌که قاچاق همیشه کار شرکت‌هایی که ثبت رسمی کرده‌اند نیست، تصریح کرد: بسیاری از اشخاص و افراد بدون این‌که حتی ثبت شرکتی داشته باشند مبادرات به قاچاق می‌کنند و برای جلوگیری از این قضیه برچسب دار کردن کالاهای مصرفی در بخش سلامت، نشان دار کردن آن‌ها راه‌کار مناسبی است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: از طرفی افراد مصرف کننده خودشان نباید به دنبال کالایی که نیاز دارند بروند و باید سیستم به این سمت برود که خود بیمارستان تامین کننده تجهیزات مورد نیاز بیماران خودش باشد و این می‌تواند بازار را کنترل کند و بیمارستان هم باید موظف باشد از مراکزی که دارای تجهیزات با نام و نشان و برچسب دار هستند، خریداری کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/YSOMK

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک