رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت:

نتایج پژوهش‌های ژنتیکی در درمان عملیاتی نمی‌شود

۱۳۹۵/۱۲/۱۰ در ۱۰:۳۸

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با بیان این‌که نتایج پژوهش‌ها به نحو مطلوب در اختیار درمان قرار نمی‌گیرد، اظهار کرد: این موضوع باید برنامه‌ریزی شود و پژوهش‌ها به صورت ساختاری در معاونت پژوهش به کار گرفته شود.

به گزارش ایران پزشک، اشرف سماوات با بیان این‌که نتایج پژوهش‌ها به نحو مطلوب در اختیار درمان قرار نمی‌گیرد، اظهار کرد: این موضوع باید برنامه‌ریزی شود و پژوهش‌ها به صورت ساختاری در معاونت پژوهش به کار گرفته شود. ضمن این‌که تحقیقات دانشگاهی باید شرایط لازم را داشته و نتایج کاربردی در درمان داشته باشد.

وی افزود: اداره ژنتیک با دانشگاه ارتباط تنگاتنگی دارد و دانشجویان تحقیقات را برای این مرکز انجام می‌دهند؛ همه پژوهش‌های صورت گرفته در آن بر اساس نیاز بیمارستان است و نتایج در عمل به کار گرفته می‌شود.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت اظهار کرد: هدف ما کاهش معلولیت‌هاست؛ بنابراین باید ابزار مناسب برای نیل به این مهم را داشته باشیم. هدف ما مشاوره ژنتیک نیست تا عده‌ای را مجبور به این کار کنیم. زمانی که افراد به اجبار اطلاعات را در اختیار پزشک قرار دهند، نمی‌توان به آن مشاوره گفت.

سماوات تاکید کرد: در صورت اکراه و عدم همکاری افراد، شرح حال مناسبی دریافت نمی‌شود و در این شرایط سازماندهی اطلاعات کار مشکل و نشدنی است.

وی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به این‌که همه معلولیت‌ها از ناهنجاری‌های ژنتیک ایجاد نمی‌شود، گفت: بسیاری از معلولیت‌ها، محیطی و اکتسابی است. از سوی دیگر همه معلولیت‌ها به ازدواج فامیلی ارتباط ندارد؛ بنابراین باید همه واقعیت‌های موجود را واکاوی کنیم که از بهترین ابزار برای کاهش معلولیت استفاده کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/lDCZr

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک