تغییر اولویت‌های سنجه‌های جدید اعتباربخشی؛

نتیجه‌گرایی نسبت به مستندسازی اهمیت بیشتری یافت

۱۳۹۵/۰۲/۲۹ در ۰۵:۳۹

پیش‌نویس استانداردهای اعتباربخشی ملی بیمارستان‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از نشریه اعتباربخشی سلامت، این استانداردها توسط معاونت درمان وزارت بهداشت تهیه و تنظیم و برای اجرایی شدن در بیمارستان‌های پایلوت به دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی سراسر کشور ارسال شد.

در ویرایش جدید استانداردهای بیمارستانی، تعداد سنجه‌ها کاهش چشم‌گیری داشته و به زیر هزار سنجه رسیده است و رویکرد پیامدی و نتیجه‌گرایی نسبت به مستندسازی اهمیت بیشتری یافته است. همچنین رویکرد وظیفه‌محوری جایگزین بخش محوری شده و انتظار می‌رود که اعتباربخشی با رویکرد جدید به ابزاری برای توسعه و ارتقای کیفی بیمارستان‌ها تبدیل شود.

به گفته سید محمد حسین میردهقان، مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت، استانداردهای پیشرفته بیمارستانی در دور جدید به صورت مستقل طراحی شده و بیمارستان‌هایی که تمایل به دریافت درجه یک عالی دارند بعد از کسب درجه یک در استانداردهای پایه می‌توانند برای دریافت درجه یک عالی داوطلب شوند.

در مدل اعتباربخشی جدید، خود ارزیابی در بیمارستان‌ها جایگزین شده و نتایج ارزیابی داخلی به صورت خود اظهاری ارائه می‌شود که این نتایج در پایان ممیزی خواهند شد.

گفتنی‌ست موارد فوق طی نامه‌ای از سوی معاونت درمان وزارت بهداشت به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی کشور برای اجرا در بیمارستان‌های پایلوت ارسال شد.

علاقه‌مندان در صورت تمایل می‌توانند فایل پیش‌نویس سنجه‌های جدید را از اینجا دانلود کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9XVym

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک