یک فوق تخصص خون و سرطان مطرح کرد:

نجات جان ۵۰ درصد بیماران سرطانی با غربالگری به موقع

۱۳۹۵/۰۸/۱۶ در ۱۲:۴۵

غربالگری یکی از راه‌هایی است که موجب تشخیص زودرس سرطان شده و در مراحل اولیه درمان موثرتر واقع می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از باشگاه خبرنگاران، فریبرز مکاریان، فوق تخصص خون و سرطان درباره سونامی سرطان در ایران گفت: هر چند امروزه تعداد بیماران سرطانی زیاد شده، اما این حاکی از سونامی سرطان نیست، زیرا یکی از دلایل افزایش چشمگیر آن ثبت بیماران است که در گذشته انجام نمی‌شد.

وی جمعیت سنی مبتلا به سرطان را در کشور ما نسبت به سایر کشورها پایین‌تر خواند و افزود: علل تغذیه‌ای، آب و هوا، علل بهداشتی و کم تحرکی هم از عواملی هستند که شیوع سرطان را در کشور ما گسترش داده‌اند.

 این فوق تخصص خون و سرطان، با بیان این‌که بروز یا درمان سرطان به صورت ناگهانی اتفاق نمی‌افتد، اظهار داشت: در حال حاضر از تعداد دقیق بیماران این حوزه اطلاعاتی در دسترس نیست، زیرا هنوز در بسیاری شهرستان‌ها و روستاها سیستم ثبت فعال نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: با توجه به کنترل بیماری‌های عفونی و بهبودی وضعیت بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ به سمت بیماری سرطان در حرکت است، اما در حال حاضر سرطان‌ها پس از بیماری‌های قلبی و تصادفات رتبه بعدی را در گرفتن جان مردم دارند.

مکاریان در ارتباط با آمار بیماران مبتلا به سرطان سینه اضافه کرد: بر اساس آمار بین‌المللی از هر ۸ خانم یک نفر مبتلا به سرطان سینه می‌شود، در حالی‌که طبق آمار ما در ایران این عدد ابتلای یک نفر از بین ۲۰ تا ۲۵ است که آمار دقیقی نیست، زیرا بسیاری از آن‌ها در سیستم ثبت نشده‌اند.

وی با تاکید بر غربالگری مرتب همه افراد به ویژه افراد در معرض خطر برای کاهش خطرات ناشی از سرطان، یادآور شد: غربالگری یکی از راه‌هایی است که موجب تشخیص آن در مراحل اولیه شده و در نتیجه حدود بیش از ۵۰ درصد درمان‌ها موثر واقع می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HKTb5

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک