نظر وزارت بهداشت و دیوان عدالت اداری درباره حق فنی داروسازان

۱۳۹۷/۰۲/۲۸ در ۱۸:۳۲

داروخانه

مدیرکل حقوقی سازمان غذا و دارو گفت: نظر دیوان عدالت اداری این است که حق فنی داروسازان از مصادیق تشخیصی و درمانی نیست.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، شهریار اسلامی تبار در برنامه نبض شبکه خبر درباره حق فنی داروسازان گفت: از نظر وزارت بهداشت حق فنی باید در تمام بیمارستان‌ها رعایت شود، اما از نظر دیوان عدالت اداری گفته می‌شود که حضور مسئولین فنی در بیمارستان‌ها ملموس و مشهود نیست. گفته می‌شود حقوق و مزایایی از طرف موسسین به داروسازان داده می‌شود و این حق فنی یک نوع حقوق مضاعف است. نظر داروسازان و انجمن داروسازان و سازمان غذا و دارو این است که حق فنی باید به داروسازان پرداخت شود.

وی افزود: داروسازان مشاوره‌های فنی لازم را به عنوان مسئولین فنی ارائه می‌کنند. چرخه کاملی در مورد دارو در بیمارستان وجود دارد که داروسازان مسئول آن هستند.

اسلامی تبار درباره حکم دیوان عدالت اداری در این رابطه گفت: در کتاب دوم ارزش نسبی در سال ۹۴ تعرفه‌های خدمات دارویی توسط هیئت وزیران ابلاغ شد. در حال حاضر کتاب سوم در حال اجرایی شدن و کتاب چهارم در حال ویرایش است. اگر حق فنی خدمات دارویی باطل شود، ممکن است انگیزه داروسازان زیر سوال برود.

مدیرکل حقوقی سازمان غذا و دارو ادامه داد: نظر دیوان عدالت اداری این است که حق فنی داروسازان از مصادیق تشخیصی و درمانی نیست.

وی درباره تغییر عنوان حق فنی نیز اظهار کرد: ما به عنوان قسمتی از دولت اعتقاد داریم که داروسازان بخش مهمی از خدمات تشخیصی و درمانی هستند. در سال ۸۸ و ۹۳ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری حق فنی را باطل کرد و آخرین بار نیز در سال ۹۷ این کار انجام شد. مدیریت خدمات دارویی یک مجموعه با داروسازان است.

اسلامی تبار در ادامه گفت: وظیفه داروساز در مورد داروهای خاص انجام می‌شود، اما شاید منظور دیوان عدالت اداری این است که باید در مورد سایر داروها مثل داروهای بدون نسخه نیز حضور داروساز دیده شود. باید توجه کرد داروساز در مقابل ارائه دارو مسئولیت دارد.

سید علی فاطمی، نایب رییس انجمن داروسازان ایران نیز در این برنامه گفت: هشتاد درصد تعرفه داروسازان مربوط به جزء حرفه‌ای است. پزشک داروساز همین که مسئولیت پیچیدن صحیح نسخه را دارد، بخشی از مسئولیت حرفه‌ای او است. گاهی حق فنی با مشاوره دارویی اشتباه گرفته می‌شود.

وی افزود: نظارت‌ها در داخل داروخانه‌ها بسیار زیاد است. داروخانه تنها محل عرضه کالاست که ملزم به داشتن مسئول فنی پزشک در داخل داروخانه است که صحیح بودن بیمار و درست پیچیدن نسخه و شرایط نگهداری دارو را تضمین می‌کند.

فاطمی در ادامه گفت: قانونی در سال ۷۶ به تصویب رسید که تشخیص وظایف حرف پزشکی بر عهده سازمان نظام پزشکی و در نهایت هیئت دولت گذاشته شد. در قانون وزارت بهداشت به صراحت اشاره شده که تعیین خدمات دارویی بر عهده وزارت بهداشت است. وزیر بهداشت نیز طی آیین نامه‌ای ابلاغ کرد که خدمات دارویی جزو خدمات تشخیصی و درمانی است.

وی درباره ورود دیوان عدالت اداری به بحث حق فنی داروسازان اظهار کرد: تشخیص قضات این است که آیا کاری که در داروخانه انجام می‌شود نیاز به هزینه جداگانه دارد یا خیر. در حال حاضر قانونی بودن تعرفه مدیریت خدمات دارویی در قانون وجود دارد. اگر داروسازان وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دادند، پنج نهاد نظارتی که بر داروخانه‌ها نظارت می‌کنند این مشکل را بررسی می‌کردند.

نایب رییس انجمن داروسازان ایران بیان کرد: مشاوره اولا به درخواست بیمار ارائه می‌شود. در حال حاضر در همه داروخانه‌ها مشاوره انجام می‌شود و امکان ندارد بیمار از پزشک داروساز سوال کند و پزشک جواب ندهد.

فاطمی ادامه داد: فقط در صورت ضرورت و وجود نسخه خاص، وقت بیشتری برای بیمار گذاشته می‌شود. اگر بیماری مشاوره خاص نیاز داشته باشد، همه داروسازان موظف به ارائه مشاوره هستند.

وی بیان کرد: برخی می‌گویند آیا قصاب برای فروش گوشت باید پول جداگانه بگیرد و برای تکه تکه کردن هم پول جداگانه دریافت کند؟ این یک قیاس مع‌الفارق در مورد خدمات پزشکی است. نسخه پیچی هزینه جداگانه‌ای برای داروخانه دارد و از طرفی در داروخانه‌ها مسئولیت ارائه و نظارت بر دارو بر عهده داروساز است و این هزینه‌هایی دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hkpvV

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک