نقش تخصصی مددکاران اجتماعی در مسیر درمان کودکان محک

۱۳۹۶/۰۱/۲۱ در ۱۳:۴۸

مددکاران اجتماعی از مرحله تشخیص بیماری در کنار کودکان مبتلا به سرطان قرار دارند و در مسیر درمان، آن‌ها و خانواده‌های‌شان را همراهی می‌کنند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از روابط عمومی محک، همراهی مددکاران اجتماعی و روان‌شناسان با کادر درمان یکی از ویژگی‌های بارز بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودک محک است و از این راه تلاش می‌شود تا کودکان مبتلا به سرطان همواره از حمایت‌های همه‌جانبه بهره‌مند شوند. درمان سرطان بر اساس آخرین یافته‌های روز جهانی، درمانی چند وجهی و همه‌جانبه است که لازمه آن همراهی تیم‌های مختلف پزشکی، پرستاری، مددکاری اجتماعی، روان‌پزشکی، روان‌شناسی و سایر تخصص‎‌هاست. بر همین اساس مددکار اجتماعی موظف و داوطلب بخش مددکاری در ابتدای ورود کودک، با خانواده او مصاحبه‌ای انجام داده و شرایط خانواده را از جنبه‌های گوناگون مثل وضعیت مالی، مشکلات، دغدغه‌ها، مسائل روانی و سایر عواملی که می‌تواند کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد، بررسی می‌کند تا نیازهای درمانی، رفاهی و حمایتی کودک مبتلا به سرطان و خانواده ایشان را شناسایی و تامین کند.

مددکاران اجتماعی موظف و داوطلب محک علاوه بر بیمارستان فوق‌تخصصی سرطان کودک محک، در کلیه بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی سراسر کشور که بخش خون و آنکولوژی کودک دارند، حضور داشته و خدمات درمانی و رفاهی را در اختیار کودکان مبتلا به سرطان قرار می‌دهند.

پرداخت هزینه‌های درمانی، اسکان بیماران مراجعه کننده از شهرستان در اقامتگاه محک یا در مسافرخانه‌های طرف‌ قرارداد، ایجاد شرایط اسکان برای بیماران پیوند شده در مکانی ایزوله، پرداخت هزینه ایاب و ذهاب بیماران، برگزاری مراسم‌های آئینی ملی و سنتی، تعامل با دانشگاه‌ها و مؤسسات خیریه دیگر، ارتقای دانش و تبادل تجربیات مددکاران اجتماعی به واسطه برگزاری کنگره‌های علمی و آموزشی از جمله فعالیت‌های مددکاران اجتماعی محک است.

حمایت محک از کودک مبتلا به سرطان هیچ زمانی به پایان نمی‌رسد. حمایت از درمان کودکان مهم‌ترین وظیفه مددکاران اجتماعی است، اما خدمات حمایتی پس از قطع درمان نیز ادامه می‌یابد و تلاش می‌شود بیماران تحت پوشش محک از منظر ارائه خدمات درخصوص عوارض دیررس درمان، تحصیل، ازدواج، اشتغال و غیره حمایت شوند.

محک در آستانه روز مددکار امیدوار است که با ارائه خدمات حمایتی یک‌پارچه به کودکان مبتلا به سرطان، زمینه تحقق بهترین درمان برای کودکان و خانواده‌های ایشان را فراهم کند و هیچ خانواده‌ای در مسیر درمان فرزند خود تنها نماند و در تمام مسیر درمان همه حمایت‌های لازم را به طور یکسان در سراسر ایران دریافت نماید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/4qE7f

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک