نقش تغذیه در قد کودکان

۱۳۹۵/۱۲/۰۲ در ۰۸:۵۷

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان این‌که ثابت ماندن وزن فرزند در یک خط از منحنی رشد بیانگر این مساله است که کودک دچار مشکل شده، گفت: منحنی رشد قدی در صورتی‌که افقی و نزولی باشد، نشان‌دهنده این است که سو تغذیه طولانی مدت برای کودک ایجاد شده و باید توسط یک متخصص تغذیه یا پزشک اطفال بررسی شود.

به گزارش ایران پزشک، کورش صمدپور یکی از ابزارهای مهم در تعیین سلامت تغذیه‌ای کودک را توجه به رشد وی با توجه به منحنی رشد کودک عنوان و بیان کرد: منحنی رشد که در واقع شناسنامه سلامت کودک است به والدین کمک می‌کند تا بر اساس آن، تغذیه و رشد کودک را کنترل کنند. اگر منحنی رشد کودک صعودی باشد، روند رشد او مطلوب است و در واقع نگرانی‌های والدین با بررسی این منحنی برطرف خواهد شد.

وی با بیان این‌که ثابت ماندن وزن فرزند در یک خط از منحنی بیانگر این مساله است که کودک دچار مشکل شده، گفت: همچنین اگر منحنی وزن کودک نزولی باشد، بیانگر مشکل جدی‌تر است. منحنی رشد قدی در صورتی‌که افقی و نزولی باشد، نشان‌دهنده این است که سو تغذیه طولانی مدت برای کودک ایجاد شده و باید توسط یک متخصص تغذیه یا پزشک اطفال بررسی شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در رادیو سلامت با تاکید بر این‌که قد نهایی کودک وابسته به عوامل مختلفی مثل ارث، میزان فعالیت بدنی، کیفیت برنامه غذایی و وضعیت سلامتی کودک است، افزود: البته هیچ‌کدام از این عوامل به تنهایی تعیین‌کننده قد نهایی فرزند نیست. اگر در خانواده‌ای قد پدر و مادر متوسط یا کوتاه است با تغذیه و ورزش مناسب به خصوص قبل از بلوغ، کودک می‌تواند قد بلندتری نسبت به پدر و مادر خود داشته باشد و نمونه آن کودکان ژاپنی و کره جنوبی هستند که میانگین قد نسل جدید بلندتر است به واسطه تغذیه مناسبی که داشتند و این تغذیه مناسب باید در دوران لقاح، بارداری و کودکی همواره کنترل شود.

صمدپور در پایان به عوامل موثر در افزایش قد کودک اشاره و اظهار کرد: کودک باید برنامه خواب منظم داشته باشد. حتی در تعطیلات، حداقل نیاز به ده تا دوازده ساعت خواب در بیست و چهار ساعت دارد. او را تشویق کنید غذاهای سرشار از پروتئین مثل گوشت لخم و ماهی استفاده کند و اگر از دسته بچه‌های بد غذا است از میان وعده‌های غنی ار پروتئین مثل آجیل‌ها و دانه‌های روغنی استفاده شود. یک برنامه غذایی متعادل و متنوع داشته باشد و اطمینان حاصل کنید از همه گروه‌های غذایی به اندازه کافی مصرف شود و تشویق شود روزانه از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کند و امکان استفاده از قندهای ساده محدود شود. کودک باید فعالیت بدنی منظم روزانه داشته باشد و این خیلی مهم است که امکان شرکت او را در فعالیت‌های بدنی خارج از خانه مثل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری و غیره را فراهم کنید. از یک شیوه زندگی سالم در خانواده تبعیت کنید؛ مثلا به جای خرید فست فود و غذاهای رستورانی از غذای خانگی استفاده شود یا به جای زندگی نشسته از تفریح‌های خانوادگی که با فعالیت بدنی همراه است لذت ببرید. آخر هفته را خانوادگی کوه بروید یا ورزش‌های دسته جمعی انجام دهید یا هر فعالیت بدنی که فرزندنتان لذت می‌برد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pTMup

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک