دبیر علمی نهمین کنگره بین‌المللی سکته مغزی مطرح کرد:

نقش ۳۵ درصدی آلاینده‌ها در بروز سکته مغزی

۱۳۹۵/۱۰/۱۸ در ۱۱:۴۵

دبیر علمی نهمین کنگره بین‌المللی سکته مغزی با اشاره به این‌که آلودگی هوا تا ۳۵ درصد احتمال بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهد، گفت: افزایش آگاهی مردم از عوامل پیشگیرانه سکته مغزی در کاهش آمار این بیماری موثر است.

به گزارش ایران پزشک، امیر حجازی در آستانه برگزاری نهمین کنگره بین‌المللی استروک ایران اظهار کرد: آخرین دستاوردها، اطلاعات علمی و یافته‌های درمانی در حوزه سکته مغزی در این کنگره مورد بحث قرار می‌گیرد و علاوه بر اساتید داخلی، ۹ مهمان خارجی از کشورهایی همچون آمریکا، هند، ترکیه، انگلستان و آلمان در کنگره حضور خواهند داشت و حاضرین از سخنرانی‌های آن‌ها بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به این‌که این کنگره ار ۱۱ تا ۱۳ اسفند به مدت ۳ روز در کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود، افزود: چندین کارگاه آموزشی نیز در راستای اهداف کنگره برای مدعوین برگزار می‌شود و علاقه‌مندان از آموزش‌ها بهره‌مند می‌شوند.

دبیر علمی نهمین کنگره استروک با بیان این‌که پیش بینی می‌شود حدود ۸۰۰ تا ۶۰۰ نفر در این کنگره حضور داشته باشند، ادامه داد: این کنگره دارای ۱۵ امتیاز باز آموزی بوده و گروه‌های هدف علاوه بر نورولوژیست‌ها، متخصصان قلب و عروق، فیزیوتراپیست‌ها و پرستاران هستند همچنین رییس سکته مغزی قاره آسیا و اقیانوسیه مهمان ویژه کنگره هستند.

حجازی اضافه کرد: سکته مغزی تا ۱۰ سال پیش در افراد بالای ۶۰ سال سومین عامل مرگ و میر بود و ۸ سال پیش سازمان بهدشت جهانی هشدار داد که اگر تمهیدات لازم را پیش بینی نکنند این عامل دومین عامل مرگ و میر خواهد شد که در این میان تعدادی از کشورها تلاش کرده و سکته مغزی را به پنجمین علت کاهش داده‌اند.

وی افزود: متاسفانه در ایران نه تنها این عامل جایگاه پایین‌تری پیدا نکرده بلکه بعد از بیماری‌های قلبی و عروق دومین عامل مرگ در تمام استان‌های کشور است که این موضوع لزوم افزایش آگاهی مردم را در زمینه پیشگیری از سکته مغزی نشان می‌دهد.

دبیر علمی نهمین کنگره استروک اظهار کرد: عوامل مختلفی می‌تواند سبب بروز سکته مغزی شود ولی بر اساس مطالعات یک سال اخیر مشخص شده آلودگی هوا تا ۳۵ درصد احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد. البته شدت آلایندگی و نوع مواد آلاینده در این زمینه تاثیرگذار است.

حجازی با تاکید بر این‌که افزایش برنامه‌های پیشگیرانه و آموزش عمومی در کاهش آمار سکته مغزی موثر است، گفت: بسته‌های آموزشی در این زمینه پیش بینی شده و در نهمین کنگره استروک نیز مد نظر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: چاقی، استعمال سیگار، دیابت،فشارخون و استفاده از غذاهای پرکالری و کم انژی همچنین کم تحرکی از عوامل دخیل در بروز سکته سکته مغزی است که افراد باید توجه به این مسئله را در نظر بگیرند. البته افراد با سابقه فامیلی سکته مغزی باید بیشتر نسبت به عوامل پیشگیرانه و مراجعه به پزشک حساس باشند.

پایان پیام/

image_print

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک