نقش ۸۵ درصدی عوامل محیطی در سرطان پستان

۱۳۹۶/۰۵/۱۰ در ۱۰:۲۹

یک متخصص زنان با اشاره به نقش عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز سرطان پستان، گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد زمینه ژنتیکی و ۸۵ درصد عوامل محیطی که موجب جهش ژنی می‌شود، در این خصوص نقش دارد. سابقه سرطان پستان در مادر یا دختر زیر ۴۰ سالگی، ریسک سرطان را در فرد،‌ چهار تا پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، عصمت‌السادات هاشمی با بیان این‌که آمار ابتلای مردان به سرطان پستان دو تا سه درصد و زنان ۹۸ درصد است، گفت: برخی عوامل خطر مانند افزایش سن، جنس (خانم‌ها)، سابقه فامیلی مثبت، مسائل هورمونی، سن شروع قاعدگی، سن یائسگی و سبک زندگی در این خصوص وجود دارد. البته نقش انسان در نوع سبک زندگی موثر است. به‌ عنوان مثال، پیشگیری از چاقی، مصرف نکردن بی‌رویه هورمون‌ها، تغذیه خوب، مصرف نکردن فست‌فود، پرهیز از سیگار و دخانیات و الکل و ورزش و فعالیت بدنی منظم به افراد توصیه می‌شود.

وی با اشاره به نقش عوامل ژنتیک و محیطی در بروز سرطان پستان، اظهار کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد زمینه ژنتیکی و ۸۵ درصد عوامل محیطی که موجب جهش ژنی می‌شود، در این خصوص نقش دارد. سابقه سرطان پستان در مادر یا دختر زیر ۴۰ سالگی، ریسک سرطان را در فرد،‌ چهار تا پنج برابر افراد عادی جامعه افزایش می‌دهد.

این متخصص زنان با اشاره به انجام معاینات شخص و معاینه پزشک، ادامه داد: خانم‌ها لازم است از ۲۰ تا ۳۰ سالگی معاینه پستان را از روز پنجم و ششم پریود انجام دهند و پستان خود را لمس کنند و از نظر وجود توده، ظاهر پوست و نوک آن را بررسی کنند و از ۳۰ سالگی، سالی یک‌بار توسط پزشک معاینه شوند. ایده‌آل است که خانم‌ها به جراح پستان مراجعه کنند و اگر این متخصص در دسترس نباشد به جراح عمومی که در جراحی پستان تجربه دارد، مراجعه کنند و در برخی جاها که جراح عمومی نداریم به ماما مراجعه نمایند.

وی یکی از روش‌های استاندارد تشخیص سرطان پستان را ماموگرافی دانست و افزود: خانم‌ها نباید نگران ماموگرافی باشند. ماموگرافی بر اساس سن بیمار درخواست می‌شود و روش جایگزین ندارد. سونوگرافی و ام‌آر‌آی بر اساس ضرورت، مکمل ماموگرافی است و جایگزین آن نمی‌شود. در سنین پایین از سونوگرافی و ام‌آر‌آی استفاده می‌شود و از ۴۵ سالگی بسته به شرایط ماموگرافی انجام می‌گیرد.

هاشمی در ادامه بیان کرد: کسی که سابقه سرطان پستان در مادر و خواهر دارد، از ۴۰ تا ۴۵ سالگی به ماموگرافی نیاز دارد. از ۵۵ سالگی به بعد هم ماموگرافی دو سال یک‌بار انجام می‌شود، ولی همه این موارد با توجه به شرایط بیمار تعریف می‌شود. ممکن است در یک خانم ۳۵ ساله که توده‌ای در پستان لمس کرده، ابتدا یک سونوگرافی درخواست شود. اگر سونوگرافی وجود توده را مشخص کند، نیاز به ماموگرافی خواهد بود.

وی با بیان این‌که خانم ۴۰ تا ۴۵ ساله که کیست سینه دارد، باید سونوگرافی انجام بدهد، گفت: اگر سونوگرافی توده خوش‌خیم نشان بدهد، نیازی به ماموگرافی ندارد، اما کسی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارد، مجبوریم در فواصل معین ماموگرافی انجام بدهیم. اگر بافت پستان بدون تراکم باشد، فواصل را بیشتر می‌کنیم.

این متخصص زنان در پایان در رادیو سلامت در خصوص فیبروزکیستیک و کیستیک سالید بیان کرد: فیبروز کیستیک، ضایعه خوش‌خیم است و نگران کننده نیست، اما اگر پزشک ضرورت آن را تشخیص دهد، لازم است سونوگرافی و از ضایعات نمونه برداری شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HeE2N

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک