نوشابه‌ها برای ورود به محدوده سلامت عوارض می‌دهند

۱۳۹۵/۱۰/۰۷ در ۱۲:۲۸

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور افزایش سرانه مصرف شیر در کشور با اخذ عوارض از انواع چربی‌های با ترانس بالا و نوشابه‌های گازدار موافقت کردند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از میزان، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۷ دی ماه) مجلس شورای اسلامی با بند (ح) ماده ۴۱ لایحه برنامه ششم توسعه موافقت کردند.

بنابراین گزارش در بند (ح) ماده ۴۱ برنامه ششم توسعه آمده است:

با رعایت ماده ۴۸ قانون الحاقی برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) اخذ عوارض از انواع چربی‌های وارداتی دارای اسیدهای چرب اشباع و ترانس بیش از حد مجاز و نوشابه‌های گازدار مصرفی و صرف منابع حاصل از آن در جهت افزایش سرانه مصرف شیر میزان عوارض و نحوه هزینه آن مطابق بودجه سنواتی مشخص خواهد شد.

جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد و نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی این لایحه با تاکید بر این‌که ایرانیان ۴ برابر مصرف سرانه دنیا نوشابه مصرف می‌کنند، گفت: سرانه مصرف شیر در ایران تنها ۲۸ گرم است.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی، تصویب بند (ح) ماده ۴۱ لایحه برنامه ششم توسعه را برای دامداران و عموم مردم بسیار مفید دانست و گفت: بسیاری از مردم به دلیل مصرف بسیار کم شیر دچار پوکی استخوان شده‌اند و تولیدات دامداران آن‌طور که باید به فروش نرسیده و این تولیدکنندگان با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز به عنوان مخالف تصویب این ماده، گفت: شاید برخی ایده‌ها برای دسترسی مردم جامعه به غذای سالم مفید باشد، اما باید از راه خودش این مهم را پیگیری کرد؛ زیرا نمی‌توانیم به مردم بگوییم یک سری سموم مانند اسید چرب اشباع شده و دارای ترانس را استفاده کرده و در کنار آن مصرف شیر خود را بالا ببرید.

عضو هیئت رییسه مجلس همچنین گفت: این بند علاوه بر ایجاد گرانی واردات کالاهای ممنوعه را مشروع و عوارض جانبی دیگری را ایجاد خواهد کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nGusn

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک