معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

نوشیدن چای داغ در بروز سرطان مری موثر است

۱۳۹۵/۱۲/۲۳ در ۰۹:۴۴

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به این‌که چای با گرمای بیش از ۷۰ درجه می‌تواند بافت مری را با مشکلات فراوان روبه‌رو کند، گفت: مردم با تغییر رژیم غذایی خود و نخوردن نوشیدنی‌های داغ می‌توانند در جلوگیری از ایجاد سرطان مری نقش موثری داشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، رضا ملک زاده در همایش علمی سرطان مری با بیان این‌که این نوع سرطان از جمله بیماری‌های شایع در کشورهای در حال توسعه است، اظهار کرد: هر ساله ۳۳۵ هزار نفر به خاطر ابتلا به سرطان مری در جهان جان خود را از دست می‌دهند که ۹۰ درصد از این میزان سهم کشورهای در حال توسعه است.

وی با اشاره به این‌که این نوع از سرطان بیشتر در میان مردان دیده می‌شود، افزود: تنها در ایران و چین، زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

ملک زاده همچنین افزایش سرطان روده بزرگ و کم شدن آمار کلی سرطان مری نسبت به دهه‌های قبل را نشان از تغییر سبک زندگی دانست و گفت: در آمریکا از سال ۱۹۳۰ به بعد سرطان بدون هیچ برنامه‌ریزی کاهش پیدا کرد که بعدها با تحقیقات انجام شده متوجه شدند استفاده از یخچال باعث آن بوده است.

ملک‌ زاده اظهار کرد: شیوع بیماری سرطان مری در ایران به‌ ویژه در شمال شرق ایران در ۳۰ سال گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: علت کاهش بیماری سرطان مری بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی به‌ ویژه در روستاها بوده است.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت با بیان این‌که علت ۳۵ درصد سرطان‌ها چاقی است، ادامه داد: ۷۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند که باید رعایت لازم را در خصوص سلامتی داشته باشند.

ملک‌ زاده با اشاره به ۱۰ عامل اساسی در بروز سرطان مری که باید از کودکی از آن دوری کرد، یادآور شد: مصرف چای داغ، تریاک، قلیان و دخانیات، عدم مصرف سبزیجات و میوه‌جات کافی، مصرف آب آشامیدنی ناسالم، عدم تحرک کافی و چاقی مفرط و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مهم‌ترین عوامل خطر بروز سرطان مری هستند.

وی با اشاره به این‌که چای با گرمای بیش از ۷۰ درجه می‌تواند بافت مری را با مشکلات فراوان روبه‌رو کند، گفت: مردم با تغییر رژیم غذایی خود و نخوردن نوشیدنی‌های داغ می‌توانند در جلوگیری از ایجاد سرطان مری نقش موثری داشته باشند.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد سرطان‌هایی که تشخیص به‌ موقع داده شود با روش‌های ترکیبی قابل درمان است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/MbwhD

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک