رییس انجمن روان‌پزشکی کودک و نوجوان مطرح کرد:

نیاز به سیستم چند وجهی پیش‌گیری از کودک آزاری

۱۳۹۷/۰۳/۱۴ در ۲۰:۱۱

رییس انجمن روان‌پزشکی کودک و نوجوان با توجه به این‌که در آزار جنسی معمولا فرد آسیب دیده به دلیل شرم‌ساری، اتفاق را مخفی می‌کند، گفت: والدین باید حواس‌شان به تغییر رفتار ناگهانی فرزندشان باشد و به کودکان بیاموزند که اگر دچار آزار جنسی شدند بدون شرم‌ساری بیان کنند.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، مهدی تهرانی دوست با تاکید بر این‌که آموزش نقش مهمی در پیش‌گیری از آزار کودکان به ویژه آزار و تعرض‌های جنسی دارد، گفت: کودکان باید فرا گرفته باشند که دیگران حق دست و نگاه کردن به اندام‌ها و اندام‌های خصوصی آن‌ها را ندارند و اگر فردی قصد تعرض داشته باشد، باید به والدین‌شان اطلاع دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه معمولا آزار جنسی با مخفی کاری از سوی کودک و نوجوان مواجه می‌شود، افزود: کودکان باید آموزش ببینند که هرگونه تعرض را بدون هیچ حس شرم‌ساری و مخفی کاری بیان کنند.

تهرانی دوست با تاکید بر این‌که نیازمند سیستمی حمایتی از کودکان و نوجوانان آسیب دیده هستیم، گفت: کودکان آزار دیده باید بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن طلب کمک کنند و نگرانی از تهدید فرد آسیب رسان نداشته باشند.

این فوق تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان با بیان این‌که آزار جنسی در همه جوامع وجود دارد، افزود: این نوع افراد که دچار مشکلات روانی و رفتاری هستند در تمام جوامع وجود دارند و موضوعی که اهمیت دارد آگاهی جامعه از وجود چنین افراد بیمار و همچنین حمایت از افراد آسیب دیده است.

رییس انجمن روان‌پزشکی کودک و نوجوان درباره نشانه‌هایی که والدین باید مورد توجه قرار دهند، گفت: ترس، اضطراب، بی قراری، پرخاشگری مشکلات جسمی و یا هر گونه رفتارهای ناگهانی در کودکان و نوجوان باید جدی گرفته شود و رفتارهای آن‌ها ارزیابی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تاکید بر این‌که نیازمند سیستمی چند وجهی برای پیش‌گیری از کودک آزاری هستیم، گفت: باید آموزش‌های مسائل جنسی با ظرافت خاص که مربوط به فرهنگ ما است به کودکان ارائه شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/XJe7n

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک