رییس انجمن مامایی ایران:

هدف قرار دادن زایمان طبیعی، توجه به مامایی را بیشتر کرد

۱۳۹۶/۰۲/۱۴ در ۲۲:۱۳

خداکرمی

رییس انجمن مامایی ایران گفت: بعد از طرح تحول سلامت با هدف قرار دادن زایمان طبیعی، به ماماها کم کم به عنوان جایگاه و حرفه‌ای که کاملا نیازهای خانواده را برطرف می‌کند، نگاه می‌شود و همچنین امیدواریم مشکلات که برای ماماها وجود دارد نیز حل شود تا ماماها فقط به نوزادان و خانواده فکر کنند.

به گزارش ایران پزشک، ناهید خداکرمی با اشاره به شعار روز جهانی ماما یعنی «ماما، زنان و خانواده، همراه هم و شریک زندگی»، اظهار کرد: این شعار نشان دهنده عمق مهارت، علم و خدمتی است که ماماها انجام می‌دهند؛ زیرا ماماها وقتی در تولد یک انسان سهیم هستند یعنی سهمی در زندگی دارند.

وی افزود: وقتی ماما کودکی را به دنیا می‌آورد، در حقیقت یک شریک برای زندگی بهتر و خدمت به جامعه به دنیا آورده است.

رییس انجمن مامایی ایران ادامه داد: در ایران هر ساله این روز را به عنوان حرفه‌ای که انسانی‌ترین شغل است، گرامی می‌دارند و اساسا باید یادآور شویم گروه پزشکی بیش از هر حرفه دیگری با انسان سر و کار دارد. البته هر حرفه‌ای در گروه پزشکی با انسان سر و کار دارد.

خداکرمی با اشاره به جایگاه مامایی بعد از اجرای طرح تحول سلامت، گفت: بعد از طرح تحول سلامت با هدف قرار دادن زایمان طبیعی، به ماماها کم کم به عنوان جایگاه و حرفه‌ای که کاملا نیازهای خانواده را برطرف می‌کند، نگاه می‌شود و همچنین امیدواریم مشکلات که برای ماماها وجود دارد نیز حل شود تا ماماها فقط به نوزادان و خانواده فکر کنند.

وی به تعداد ماماها نیز اشاره کرد و در برنامه «صبح و گفت‌وگو» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: از نظر آماری حدود ۵۰ هزار ماما در سازمان نظام پزشکی ثبت شده که از کارشناس تا حتی فوق دکتر را شامل می‌شوند، اما تعدادی از این عزیزان بازنشسته یا فوت شدند که جزو این آمار محسوب نمی‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rZpmP

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک