رییس سازمان غذا و دارو:

هرچقدر می‌خواهند تهمت بزنند؛ وجدان راحت و رضایت مردم ما را کفایت می‌کند

۱۳۹۵/۱۱/۲۲ در ۱۲:۵۷

رییس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح اقدامات انجام شده توسط سازمان غذا و دارو و معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: با این‌که شخصیت ما را زیر سوال می‌برند و فشار روانی به همکاران و سازمان وارد می‌کنند، تحمل می‌کنیم؛ زیرا وجدان‌مان راحت است که وظیفه خود را در حد توان انجام داده‌ایم و مردم هم از این اقدامات رضایت دارند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، رسول دیناروند در نشست روسای دانشگاه‌های کلان منطقه ۱۰ کشوری با اشاره اقدامات موثر معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها گفت: گرچه معاونت‌های غذا و دارو در دانشگاه‌ها از نظر ساختار تشکیلاتی و نیروی انسانی معاونت‌های کوچکی هستند و بخشی از وظایف سازمان نیز به دانشگاه‌ها هنوز واگذار نشده، اما انصافا همکاران ما اقدامات بسیار بزرگی انجام داده‌اند.

دیناروند ادامه داد: در گذشته در حوزه نظارت فقط بر واحدهای تولیدی تمرکز داشتیم، اما در حال حاضر اقدامات نظارتی ما در سطح عرضه نیز توسعه یافته است.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به نظارت‌های این سازمان، اظهار کرد: به همان اندازه که نگران سموم، نیترات و آلاینده‌های میکروبی در فرآورده‌های سلامت هستیم، نگران میزان اسید چرب ترانس، نمک، شکر و کالری دریافتی مردم نیز هستیم. امروزه عمدتا سلامت مردم در همه کشورها حتی کشورهای جهان سوم و کشورهایی که از نظر سطح درآمد هم از ما پایین‌تر هستند به واسطه بیماری‌های غیرواگیر و بیماری‌هایی که مربوط به عدم تحرک و نوع زندگی و تغذیه است به خطر می‌افتد. یعنی بار اصلی بیماری‌ها به سمت غیرواگیر در حال حرکت است. بیماری‌های غیرواگیر به فاکتورهایی مثل تغذیه مرتبط می‌شوند.

وی با اشاره به اجرای طرح چراغ راهنمای تغذیه، افزود: این‌که دستگاه ناظر بتواند شکر و نمک و اسید چرب ترانس و کالری دریافتی مردم را کنترل و کم کند، بسیار مهم است. این‌که دستگاه نظارتی بتواند میزان شکر، نمک و اسیدهای چرب ترانس را کم کند، خود یک دستاورد جهانی محسوب می‌شود. زمانی روغن‌های خوراکی با اسید چرب ترانس ۲۵ درصد در ایران وجود داشت، اما الان سقف اسید چرب ترانس روغن‌های مصرفی مردم ۲درصد است و بر اساس آخرین گزارش پایشی که دریافت کردم، تخلف در این زمینه بسیار کم بود.

دیناروند با اشاره به این‌که سازمان غذا و دارو از قدرت قانونی خود استفاده می‌کند، گفت: در تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان استاندارد امضا کردیم نیز این موضوع درج شده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به حذف پالم از لبنیات، از همراهی سازمان استاندارد در این زمینه تشکر کرد و گفت: کاری که وزارت بهداشت در زمینه روغن پالم انجام داد، بسیار مهم بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در زمینه تغذیه گفت: این کار را در مورد نمک نیز انجام می‌دهیم و می‌خواهیم نمک نان، پنیر و دوغ را کاهش بدهیم؛ زیرا بیش از ۵۰ درصد نمک مصرفی مردم در همین سه کالا است. مردم ایران ۲ برابر میانگین جهانی نمک مصرف می‌کنند و این موضوع باید اصلاح شود.

 

دیناروند

 

رییس سازمان غذا و دارو، کارهای انجام شده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی را هم مناسب دانست و ادامه داد: کاری که در حوزه کاهش و کنترل قیمت‌های دارو و تجهیزات پزشکی صورت گرفت، در حالی بود که نه تنها بحران دسترسی حل شد، بلکه بسیاری از استانداردها و شاخص‌های دسترسی ما نیز بهبود یافته است. یعنی مردم حداقل کمبودها را داشتند، در حالی‌که واردات کاهش داشته است. بخشی از کاهش واردات به خاطر کاهش قیمت و کاهش نرخ ارزی این فرآورده‌ها بود. با وجود این‌که نرخ ارز در کشور افزایش داشت، ولی قیمت ریالی خیلی از داروها و تجهیزات پزشکی از قیمت سه سال و نیم کمتر است.

دیناروند با اشاره به سخت‌گیری‌های انجام شده در حوزه واردات آرایشی و بهداشتی نیز اظهار کرد: در حوزه غذا، آرایشی و بهداشتی نیز سخت‌گیری‌های زیادی در زمینه کنترل واردات انجام شد تا به تولید ملی آسیبی وارد نشود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به تخریب‌های صورت گرفته طی روزهای گذشته، اظهار کرد: از تخریب‌ها و تهدیدها هراسی نداریم. با این‌که شخصیت ما را زیر سوال می‌برند و فشار روانی به همکاران و سازمان وارد می‌کنند، تحمل می‌کنیم؛ زیرا وجدان‌مان راحت است که وظیفه خود را در حد توان انجام می‌دهیم. این‌که مردم راضی هستند، بسیار مهم است. به هر حال تخریب‌ها و فشارها وجود دارد و ما باید این فشارها را تحمل کنیم تا باری که بر دوش ما گذاشته شده را به مقصد برسانیم. شرایط بحرانی را تحویل گرفتیم و به خوبی اداره کردیم و امیدواریم تا پایان دوره به نحو بهتری تحویل بدهیم. ایستادگی در مقابل فشارها هم دردسر دارد. تخریب توسط آمدنیوز هم دارد!

دیناروند به تبیین جایگاه تجهیزات پزشکی نیز پرداخت و اظهار کرد: جایگاه تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها طی سال‌های متمادی، جایگاه نامشخصی بود. در دوره جدید وزارت بهداشت، با توجه به این‌که اداره کل تجهیزات پزشکی زیر مجموعه سازمان غذا و دارو است، تصمیم گرفته شد که واحدهای استانی و دانشگاهی آن هم در معاونت‌های غذا و دارو تشکیل شود. به هرحال آن‌چه ملاک است و تفاهم نهایی که صورت گرفت این است که واحدهای تجهیزات پزشکی در معاونت غذا و دارو تشکیل می‌شود و در معاونت درمان هم واحد تامین تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای تشکیل می‌شود.

 

رسول دیناروند

 

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به بحران موجود در پرداختی بیمه‌ها، گفت: اعتقاد دارم به شرایط بحرانی نزدیک می‌شویم؛ زیرا زنجیره تامین دارو و تجهیزات پزشکی از طرفی و پول از طرف دیگر باید حرکت کند. این‌که یک سمت حرکت کند و دیگری متوقف شود، دوام چندانی نخواهد داشت.

معاون وزیر بهداشت به موضوع عدم گسترش داروخانه‌های دولتی نیز اشاره کرد و گفت: داروهای تخصصی توسط داروخانه‌های آموزشی و دولتی و بزرگ عرضه می‌شود چون حداقل سود برای آن‌ها تعیین شده و از این رو داروخانه‌‌‌های بخش خصوصی از آن استقبال نمی‌کنند. البته صرفه‌جویی بزرگی برای بیمه‌ها، بودجه‌های دولتی و مردم به واسطه مکانیزم دولتی ایجاد شده است.

وی افزود: این‌که داروخانه‌هایی مثل ۱۳ آبان تکثیر شوند نیز درست نیست. معتقدیم که شرایط قیمت‌گذاری را جوری باید اصلاح کنیم که بخش خصوصی هم بخشی از کار را بر عهده بگیرد. به هرحال توسعه داروخانه‌های دولتی با سیاست‌ها مغایر است. سازمان غذا و دارو نیز در برابر توسعه داروخانه‌های دولتی مانند هلال احمر، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و خارج از ضوابط مقاومت کرده است.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک