حمایت بهزیستی از چندقلوها

هر آن‌کس که دندان دهد، نان دهد

۱۳۹۵/۰۸/۰۳ در ۱۵:۴۲

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از حمایت این سازمان از خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، حسین نحوی نژاد گفت: در بحث سلامت اجتماعی در حوزه باروری با توجه به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب، یکی از کارهایی که بهزیستی از سال گذشته پیگیری می‌کند، حمایت از خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو است؛ زیرا یکی از معضلات این خانواده ها این است که به صورت ناگهانی، صاحب چند نوزاد شده و در رابطه با نگهداری و هزینه‌هایی که این نوزادان دارند دچار مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: در این زمینه آیین‌نامه‌ای نوشته و ابلاغ شده و در استان‌ها از خانواده‌های دارای چندقلو حمایت می‌شود.

حمایت از خانواده‌های دارای فرزندان معلول

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: حمایت از خانواده‌های دارای فرزندان معلول نیز در دستور کار قرار گرفته و اولویت ساخت و تحویل مسکن با خانواده‌هایی است که بیش از دو معلول دارند.

نحوی نژاد افزود: در همین رابطه با بنیاد مسکن و مستضعفان قراردادی منعقد شده و تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر کمک ۳۰ میلیون تومانی این نهادها و بهزیستی وجود دارد تا این خانه‌ها برای خانواده‌های پرجمعیت دارای معلول، هرچه سریع‌تر ساخته شده و به آنان واگذار شود.

 

راه‌اندازی ۱۵۰ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: انجام مشاوره در سلامت باروری از اهمیت به‌سزایی برخوردار است تا فرزندان سالم متولد شوند و اگر احتمال خطری وجود دارد، خانواده‌ها از این احتمال آگاه باشند؛ به همین منظور ۲۵۰ مرکز مشاوره ژنتیک در کشور راه‌اندازی شده است.

نحوی نژاد تصریح کرد: تلاش کردیم تا در برنامه ششم توسعه بتوانیم انجام مشاوره ژنتیکی برای زوج‌ها را اجباری کنیم که خوشبختانه مجلس با این پیشنهاد موافقت کرده و به نظر می‌رسد این پیشنهاد عملیاتی شود.

وی یادآور شد: به دنبال عملیاتی شدن این پیشنهاد، اعتبارات خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود تا خانواده‌ها از نظر مالی متحمل فشار نشوند تا خانواده‌هایی که خطر تولد فرزند معلول در آن‌ها زیاد است، بتوانند از این خدمات ویژه استفاده کنند.

 

طرح توانمندسازی سالمندان

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور با اشاره به ماده ۱۵ سیاست‌های ابلاغی خانواده درباره اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان، گفت: متاسفانه در حال حاضر در برخی نقاط شاهد شکاف بین نسلی و فاصله بین سالمندان، جوانان و نوجوانان هستیم. بنابراین مقرر شده تا طرح توانمندسازی سالمندان اجرا شود.

نحوی نژاد افزود: در اجرای این طرح تلاش می‌شود مهارت‌های ارتباط شخصی به ویژه با نسل جوان، به سالمندان آموزش داده شود تا بتوانند در نگهداری کودکان نیز کمک کنند؛ زیرا امروزه بسیاری از والدین شاغل هستند و متولد شدن فرزند جدید می‌تواند آن‌ها را از محل کار دور کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QoGnp

برچسب‌ها,

ایران پزشک