یک متخصص پوست و مو:

هر فرد ممکن است چندین بار به شپش مبتلا شود

۱۳۹۵/۰۸/۲۴ در ۲۱:۳۲

یک متخصص پوست و مو با اعلام این‌که یک فرد ممکن است چندین بار به شپش مبتلا شود، گفت: شپش فقط مختص کودکان نیست و در بزرگسالان هم با شیوع کمتر دیده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، امیر هوشنگ احسانی در برنامه فراسو شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که بیشترین نوع شپش را می‌توان مربوط به سر، تنه و عانه عنوان کرد، گفت: شپش تنه در افراد بی‌خانمان که مدت هشت الی نه ماه حمام نرفته باشند مشاهده می‌شود. این نوع شپش در درز لباس سکنی می‌گزیند. شپش عانه در ناحیه تناسلی مشاهده می‌شود و از راه جنسی منتقل می‌شود.

وی افزود: توجه به این نکته لازم است که چه در ایران و چه در دنیا شپش سر در همه افراد مشاهده می‌شود؛ حتی افرادی که از نظر اقتصادی و اجتماعی هم در بالاترین نقطه قرار دارند.

این متخصص پوست و مو با بیان این‌که حشره در جاهای گرم و مرطوب سر مثل حاشیه موها و پشت گوش سکنی می‌گزیند، گفت: توجه به این‌که غدد چربی برای مهار شپش در کودکان کمتر است، به همین دلیل شاهد شیوع شپش در فرزندان‌مان هستیم.

احسانی با اشاره به این‌که درمان آن نوعی شامپو است که به مدت ده دقیقه روی سر قرار می‌گیرد و یک هفته بعد هم باید تکرار شود، اظهار داشت: همه افرادی که با کودک مبتلا زندگی می‌کنند اگر چه علامت نداشته باشند باید یک‌بار از شامپو استفاده کنند.

وی با تاکید بر این‌که اگر فرد مبتلا دانش آموز باشد، بهتر است همه همکلاسی‌های او بررسی شوند و درمان پیشگیرانه داشته باشند، گفت: یادمان باشد مصرف زیاد شامپو، حساسیت‌های پوستی ایجاد می‌کند، بنابراین دو بار مصرف شامپو کافی است.

این متخصص پوست و مو همچنین تاکید کرد: تمام وسایل شخصی فرد که قابل جوشاندن است جوشانده شود. اگر قابل جوشاندن نبود داخل کیسه قرار داده و بگذارند تا مدتی بماند. به این ترتیب شپش از بین می‌رود. چون شپش برای ادامه حیات نیاز به مکیدن خون دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا بیماری شپش مختص به کودکان است، گفت: در بزرگسالان هم با شیوع کمتر دیده می‌شود. شپش در سنین ۶ الی ۷ سال تا ۱۲ سال شایع‌تر است.

احسانی با اشاره به این‌که شپش ایمنی ایجاد نمی‌کند و فرد حتی ممکن است چند بار هم مبتلا به این بیماری شود، افزود: تخم شپش به تنه مو می‌چسبد و جابه‌جا نمی‌شود، سفید رنگ و مایل به خاکستری است، اما شوره سر به راحتی جابه‌جا می‌شود.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: والدین هنگام مواجهه با مشکل نباید ناراحت شوند و کسی را مقصر بدانند. کودک خود را درمان کنند و به مسئولان مدرسه اطلاع دهند تا در صورت لزوم سایر دانش آموزان به خصوص همکلاسی‌های فرد مبتلا بررسی شوند و درمان پیشگیرانه انجام شود.

وی در پایان گفت: مسئولان مدارس نیز در صورت مواجهه با دانش آموز مبتلا باید درمان او را جدی بگیرند و مراقب بهداشت سایر دانش آموزان باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1PF2u

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک