رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد:

هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی، یک داروساز دارد

۱۳۹۵/۱۰/۰۱ در ۱۰:۱۰

رییس سازمان غذا و دارو در اولین همایش داروسازان بیمارستانی، کار این حوزه را متفاوت از بخش داروخانه‌های شهری دانست و گفت: خدمات داروسازان بیمارستانی طی ۲۰ سال اخیر درست دیده نشده است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، رسول دیناروند صبح امروز در اولین همایش داروسازان بیمارستانی که در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، کار داروسازان بیمارستانی را با داروسازان داروخانه‌های شهری متفاوت دانست و گفت: سال‌هاى طولانى است که از یکى از بخش‌هاى مهم داروسازى، یعنی داروسازی بیمارستانى غفلت کردیم؛ درست است که داروساز بیمارستانى همان داروسازى است که در بیمارستان کار مى‌کند، اما خدمات او با داروساز شهرى متفاوت است.

وی افزود: برخى فکر مى‌کنند داروساز بالینى همان داروساز بیمارستانى است، اما این طور نیست. داروساز بالینى مى‌تواند در بیمارستان کار نکند، اما داروساز بیمارستانى حتما در بیمارستان کار مى‌کند و متاسفانه خدمات این داروسازان طى ٢٠ سال اخیر صدمه دیده است.

دیناروند گفت: قبلا در اطراف بیمارستان، داروخانه تاسیس مى‌شد تا بیماران بتوانند داروهاى مورد نیاز در بیمارستان را تامین کنند.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به این‌که در هیچ جاى دنیا داروهاى اختصاصى بیمارستان وارد داروخانه‌هاى شهرى نمى‌شود، اظهار کرد: چون نتوانستیم خدمات مناسب را در بیمارستان‌ها ارائه کنیم، نقش داروساز بیمارستانى را هم داروساز شهرى بازى مى‌کند.

دیناروند گفت: به خاطرم هست که ٢٠ سال پیش داروسازان بیمارستانى را به بیمارستان‌ها راه نمى‌دادند، اما در حال حاضر از حضور داروساز بیمارستانى استقبال مى‌شود. در واقع غیرقابل تصور است که داروخانه‌اى در بیمارستان بدون داروساز بیمارستانى کار کند. طى سال‌هاى اخیر تلاش کردیم داروسازى بیمارستانى تعریف و مطرح شود.

 

حضور یک داروساز به ازای هر ۳۰ تخت در بیمارستان‌ها

وی با اشاره به حضور حدود ۷۰۰ نفر از داروسازان بیمارستانی در این همایش گفت: باید این حرفه و کار را تقویت کرد و این علاقه‌مندى مى‌تواند نقطه عطفى براى جایگاه داروسازى بیمارستانى باشد. در ۵٨٠ بیمارستان تقریبا ٧٠٠ داروساز بیمارستانى مشغول هستند. یعنی به ازاى ١٠٠ تخت، یک داروساز بیمارستانى نداریم و هدف ما این است که به ازاى هر ٣٠ تخت یک داروساز بیمارستانى داشته باشیم؛ زیرا حضور داروساز بیمارستانى به نفع بیمارستان و بیماران خواهد بود.

دیناروند، نسخه پیچى در بیمارستان را با نسخه پیچی در داروخانه شهرى متفاوت دانست و گفت: دلیل این تفاوت این است که داروهاى تخصصى در بیمارستان‌ها تجویز مى‌شوند.

رییس سازمان غذا و دارو یکی دیگر از مزایای حضور داروسازان بیمارستانی در داروخانه‌های بیمارستان‌ها را این‌طور برشمرد: در این بین فقط بحث حیف و میل اقتصادى مطرح نیست، بلکه مدیریت و بهره‌مندى بیمار نیز مطرح است.

وی با اشاره به این‌که در سازمان غذا و دارو اعتبار ویژه‌اى را براى بخش مراقبت دارویى در نظر گرفته‌اند، گفت: داروساز بالینى نگاهش بیشتر به بیمار است و داروساز بیمارستانى چون با پزشک و بیمار فاصله دارد، نگاهش به دارو است و متاسفانه جایگاه او کمتر دیده مى‌شود.

 

نقش داروسازان در طرح تحول سلامت

دیناروند به نقش داروسازان در طرح تحول سلامت نیز اشاره و اظهار کرد: داروسازان نقش مهمى در اجرای طرح تحول سلامت ایفا کردند و این نقش به واسطه بدهى سنگین بیمه‌ها به بیمارستان‌ها باعث شد تمام زحمات داروسازان دچار خدشه شود.

وی جا ماندن بیمه‌ها از جبران خدمات در بیمارستان‌ها را یکی از دلایل آسیب رسیدن به خدمات داروسازان بیمارستانى دانست و گفت: حرف ما باید براى مردم آرامش بخش باشد، اما تمام زحمات سه ساله ما به واسطه این مشکل ممکن است به زودى دچار خدشه شود. در واقع به سختى این حوزه را مدیریت مى‌کنیم و نگرانیم به زودى دچار مشکل شویم.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در حال حاضر در بیمارستان داروها و لوازم پزشکى گران قیمت را تامین مى‌کنیم و پرداختى بیماران حداقل است، اما هشدار مى‌دهیم که این مشکلات باید سریع‌تر حل شود، زیرا اگر این زنجیره تامین در نقطه‌اى قطع شود، دچار مشکل مى‌شویم و به زمان نیاز است تا این زخم التیام یابد.

دیناروند با مطرح کردن این سوال که آیا خدماتى که در بیمارستان‌ها و بخش بسترى توسط داروسازان ارائه شده باعث هزینه‌هاى القایى شده است، گفت: آمارهاى ما این موضوع را نشان نمى‌دهد. افزایش مصرف دارو در ٣ سال گذشته با نرخ واقعى در حد ٢ تا ٣ درصد بوده است. در بیمارستان‌ها توانستیم هزینه داروهاى گران قیمت را کنترل کنیم؛ در نتیجه افزایش هزینه ناشى از بار القایى را نمى‌بینیم.

وی افزود: تیتر برخى روزنامه‌ها مبنى بر افزایش بار القایى به واسطه طرح تحول سلامت به هیچ عنوان تایید نمى‌شود.

 

ادامه راه داروسازان بیمارستانی در طرح تحول سلامت

دیناروند همچنین در جمع خبرنگاران بر نقش داروسازان بیمارستانی در کم کردن هزینه‌های القایی در طرح تحول سلامت تاکید کرد و گفت: آمارها نشان مى‌دهند مدیریت دارو در بیمارستان‌ها توانسته مصرف دارو در کشور را مدیریت کند.

رییس سازمان غذا و دارو درباره مزایای اجرای طرح تحول سلامت در حوزه خدمات دارویی اظهار کرد: یکى از اشکالات در حوزه دارو در بیمارستان این بود که همراهان باید اطراف بیمارستان دارو را تهیه مى‌کردند و در نتیجه از خدمات دارویى غفلت شده بود. به واسطه طرح تحول سلامت، ارجاع بیمار به خارج بیمارستان به کمتر از ٣ درصد رسیده است.

وی بر تقویت نقش داروسازان بیمارستانی در ادامه طرح تحول سلامت تاکید کرد و گفت: داروسازان بیمارستانی هم می‌توانند هزینه‌ها را کنترل کنند و هم خدمت بهترى به بیماران ارائه مى‌کنند.

 

نسخه پیچی الکترونیک

دیناروند درباره نسخه الکترونیک نیز گفت: این بحث ابعاد مختلفى دارد و تاکنون ۵٠ درصد جمعیت تکمیل شده و اگر بیمه‌ها همکارى کنند در سال ٩۶ مى‌توانیم همه نسخه پیچى کشور را به صورت الکترونیک انجام دهیم. براى اجراى نسخه الکترونیک به ۴ تا ۵ سال نیاز داشتیم که از این زمان، یک سال و نیم گذشته است.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان اظهار کرد: مدیریت زنجیره تامین و ارائه خدمات در صورت اجراى نسخه الکترونیک براى وزارت بهداشت و بیمه‌ها راحت‌تر خواهد بود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fSBxy

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک