معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی مطرح کرد:

هزینه‌های بالای کار درمانی و گفتار درمانی، بزرگ‌ترین مشکل خانواده‌های معلولین

۱۳۹۶/۱۲/۰۹ در ۰۷:۳۰

نحوی نژاد

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی بزرگ‌ترین مشکل خانواده‌های دارای فرزند معلول را هزینه‌های بالای کار درمانی، گفتاردرمانی و مشاوره‌های روان‌شناختی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، وزارت بهداشت در سال ۹۷ هزینه‌های این بخش را مشمول بیمه‌های درمانی کند.

به گزارش ایران پزشک، حسین نحوی نژاد با بیان این‌که به ازای هر ۶۵ تولد زنده، یک کودک مبتلا به اختلالات طیف اتیسم قابل شناسایی است، گفت: اتیسم یک بیماری یا معلویت نیست، بلکه طیف گسترده‌ای از اختلالاتی رفتاری از جمله در خودماندگی، نداشتن ارتباط کلامی و چشمی، پاسخ ناهنجار دادن به محرک‌های خارجی، پرخاشگری و اختلالات رفتاری است.

نحوی نژاد درباره شناسایی نشدن طیف گسترده‌ای از کودکان مبتلا به اختلالات اتیسم در گذشته، بیان کرد: نبود آموزش‌های پزشکی مناسب در خصوص آشنایی با علایم این بیماری و همچنین نبود تست‌های استاندارد از مهم‌ترین دلایل شناسایی نشدن کودکان مبتلا به این بیماری در گذشته بوده است.

وی با اشاره به این‌که کار علمی در جهت شناسایی بیماری اتیسم در کودکان از سال ۹۱ در کشور آغاز شده، تصریح کرد: امیدواریم با اجرای برنامه ملی مداخله اتیسم که با همکاری وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و سازمان آموزش استثنایی قرار است انجام شود، شاهد گام‌های مثبتی در جهت شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم در کشور باشیم.

نحوی نژاد هدف اصلی سازمان بهزیستی کشور را در حمایت از کودکان اتیسم و معلولین، توانمند کردن این افراد عنوان کرد و افزود: سایر سازمان‌ها و نهادهای آموزشی مانند آموزش و پرورش، مراکز فنی و حرفه‌ای نیز باید با این افراد برای کار در نهادهای مختلف دولتی و خصوصی همکاری کنند.

وی با اشاره به این‌که قانون جامع حمایت از حقوق معلولین در جهت اشتغال‌زایی و توانمند کردن افراد معلول جامعه علاوه بر سازمان بهزیستی، دستگاه‌های دیگری را نیز مسئول کرده، تاکید کرد: سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی باید در جهت اشتغال‌زایی این قشر آسیب پذیر جامعه گام‌های موثری بردارند و گزارش سالانه خود را نیز در این زمینه انتشار دهند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی بزرگ‌ترین مشکل خانواده‌های دارای فرزند معلول را هزینه‌های بالای کار درمانی، گفتاردرمانی و مشاوره‌های روان‌شناختی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، وزارت بهداشت در سال ۹۷ هزینه‌های این بخش را مشمول بیمه‌های درمانی کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8HBLN

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک