عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین‌المللی و زیست فناوری ژنتیک:

هزینه آزمایش‌های ژنتیک در همه دنیا بر عهده بیمه‌گران و در ایران بر عهده بیماران است

۱۳۹۵/۱۲/۰۹ در ۱۶:۳۸

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین‌المللی و زیست فناوری ژنتیک گفت: مشاور ژنتیک به افراد کمک می‌کند تا مسیر کلی را در نظر بگیرند و با توجه به سابقه بیماری خاص در خانواده اقدام به انجام آزمایشات مخصوص کنند.

به گزارش ایران پزشک، مسعود هوشمند با بیان این‌که آزمایش‌های ژنتیک نه تنها در ایران بلکه در همه جای دنیا هزینه بر است، بیان کرد: در اکثر کشورها این هزینه را دولت و بیمه‌ها پرداخت می‌کنند، اما در ایران این هزینه بر دوش بیمار است؛ گرچه در صورت ایجاد ناهنجاری‌های ژنتیکی هزینه‌های درمان سنگینی بر دوش دولت تحمیل می‌شود. به عبارت دیگر در کشورهای دیگر بر روی پیشگیری، سرمایه‌گذاری می‌کنند تا از ایجاد معلولیت جلوگیری کنند.

وی افزود: انجام آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج بدون داشتن اطلاعات از وراثت یک خانواده کار بیهوده‌ای است. به این معنا که افراد باید مورد مشاوره قرار بگیرند و در صورتی که تشخیص داده شد که امکان بروز مشکلات وجود دارد آزمایش تجویز شود.

این عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین‌المللی و زیست فناوری ژنتیک با تاکید بر این‌که بسیاری از بیماری‌ها با انجام برخی از آزمایشات ژنتیک مشخص نمی‌شود، عنوان کرد: مشاور ژنتیک به افراد کمک می‌کند تا مسیر کلی را در نظر بگیرند و با توجه به سابقه بیماری خاص در خانواده اقدام به انجام آزمایشات مخصوص کنند.

هوشمند در ادامه عنوان کرد: آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج را در صورتی می‌توانیم داشته باشیم که از قبل، موارد در معرض خطر را شناسایی کرده باشیم و آزمایش برای شخص ضروری باشد، در غیر این صورت انجام آزمایشات ژنتیک مفهومی در نظام پزشکی ندارد.

وی با بیان این‌که اصول پزشکی در برنامه‌های ژنتیک تغییر نمی‌کند در رادیو «گفت‌وگو» اظهار کرد: در ابتدا ما آزمایش ژنتیک را برای کسی که تقاضا کند انجام نمی‌دهیم. کاری که می‌توانیم انجام دهیم شناسایی افراد در معرض خطر است و مشاوره ژنتیکی که خطر برای افراد مشخص و برای آزمایش ارجاع داده شوند.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/LTvEv

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک