رییس سازمان غذا و دارو:

هزینه دارویی بیماران نادر از سه برابر جی دی پی بیشتر است

۱۳۹۵/۰۹/۰۷ در ۱۳:۴۹

رییس سازمان غذا و دارو، فهرست دارویی این سازمان را پاسخگوی درمان بیماران کشور دانست و گفت: معمولا هزینه دارویی بیماران نادر از سه برابر جی دی پی ما بیشتر است، اما به دلیل مسائل انسانی در بسیاری از مواقع داروهای آن‌ها به فهرست اضافه شده است.

به گزارش ایران پزشک، رسول دیناروند درباره عضویت در فدراسیون اتحادیه بیماری‌های نادر اروپا و راهکارهای واردات داروهای بیماران نادر گفت: اضافه شدن هر دارو به این فهرست منوط به تصویب آن در شورای بررسی و تدوین داروهای ایران است.

وی ادامه داد: اعضای شورای بررسی و تدوین حقوقی همچون رییس سازمان نظام پزشکی، نماینده سازمان‌های بیمه‌گر، رییس سازمان غذا و دارو، معاونت درمان و غیره است.

دیناروند افزود: همچنین برخی نیز عضو حقیقی هستند که با حکم وزیر بهداشت منصوب می‌شوند و عمدتا در زمره پزشکان برجسته کشور هستند.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که معیار اضافه شدن هر دارو به این فهرست ارزیابی از نظر تاثیر آن در سلامت و همچنین ارزیابی از نظر هزینه اثر بخشی دارد، بیان کرد: سقف هزینه دارویی که به فهرست اضافه می‌شود، برای هر یک سال عمر مفید نمی‌تواند از سه برابر سرانه درآمد ناخالص کشور بیشتر باشد.

دیناروند اظهار کرد: به عنوان نمونه برای درمان بیماری ۱۰۰ میلیون تومان در سال نیاز باشد، این میزان از سه برابر جی دی پی ما بیشتر است و این دارو نمی‌تواند به فهرست دارویی کشور اضافه شود.

وی در ادامه افزود: همچنین شرایط به طور مستثنی به بیماران خاص و نادر مربوط است که معمولا هزینه دارویی آن‌ها از سه برابر جی دی پی ما بیشتر است، اما به دلیل مسائل انسانی در بسیاری از مواقع داروهای آن‌ها به فهرست اضافه شده است.

دیناروند در پایان گفت: دارو باید در هزینه اثربخش باشد و به تاثیر آن در درمان بیمار توجه شود، اما برخی از داروهای بیماران نادر واقعا با این‌که با سیاست کلی هزینه اثربخشی ما فاصله دارند، کماکان تامین می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/0XxEP

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک