دود شدن ۳۰ میلیارد تومان روزانه در کشور

همه هزینه‌ها برای دودی‌ها می‌شود!

۱۳۹۷/۰۳/۰۴ در ۱۸:۲۳

دخانیات

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران گفت: روزانه حداقل ۱۰ میلیارد تومان هزینه برای سیگار می‌شود و حداقل ۲ برابر این میزان خرج مصرف قلیان در کشور می‌شود. یعنی چیزی حدود ۳۰ ملیارد تومان در کشور به صورت روزانه هزینه سیگار و قلیان می‌شود و این اصلا رقم کمی نیست.

محمدرضا مسجدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره هزینه‌های مصرف دخانیات و به خصوص سیگار در کشور گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی باید حداقل ۷۰ درصد قیمت یک پاکت سیگار مالیات باشد. این در حالتی است که مالیات سیگار در کشور ما در بدترین و بهترین شرایط به ۲۰ درصد نیز نمی‌رسد. این میزان در ترکیه ۸۴ درصد است. یعنی در ترکیه یک پاکت سیگار اگر ۱۰ هزار تومان باشد، ۸۴۰۰ تومان آن مالیات است. در ایران اگر یک پاکت سیگار ۱۰ هزار تومان باشد، حداکثر مالیات آن ۱۸۰۰ تومان است.

وی افزود: مطالعات نشان داده هرچقدر سیستم مالیات را پیچیده کنیم، کلاه بیشتری سرمان می‌رود. حداکثر ۱۵ درصد افراد سیگار مصرف می‌کنند. روزانه حداقل ۱۰ میلیارد تومان هزینه برای سیگار می‌شود و حداقل ۲ برابر این میزان خرج مصرف قلیان در کشور می‌شود. یعنی چیزی حدود ۳۰ ملیارد تومان در کشور به صورت روزانه هزینه سیگار و قلیان می‌شود و این اصلا رقم کمی نیست.

وی ادامه داد: دولت چیزی حدود ۲ برابر این رقم را به صورت روزانه برای بیماری‌هایی مثل سکته قلبی و مغزی و سرطان‌ها هزینه می‌کند.

مسجدی اظهار کرد: بزرگ‌ترین تهدیدکننده توسعه پایدار کشورهای جهان سوم مصرف دخانیات است. کشورهای پیشرفته بیشترین ممنوعیت و محدودیت را برای مصرف دخانیات انجام می‌دهند و از طرفی بازار را به سمت کشورهای جهان سوم می‌برند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/RryZ2

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک