در جست‌وجوی عامل بوی بد دهان

همه چیز زیر سر میکروارگانیسم‌ها است

۱۳۹۵/۱۰/۰۶ در ۲۱:۱۹

یک متخصص بهداشت و سلامت دهان، یکی از علت‌های ایجاد بوی بد دهان را عدم ترشح بزاق در طول شب عنوان کرد و گفت: دندان‌پزشک با معاینه می‌تواند مشکل بوی بد دهان را پیدا کند و اگر مشکل به علت لثه و دندان باشد ممکن است جرم‌گیری یا پرکردگی یا ترمیم نیاز داشته باشد.

به گزارش ایران پزشک، محمدرضا خامی، دندان‌پزشک اجتماعی و متخصص بهداشت و سلامت دهان در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که بوی بد دهان حالتی پایدار است، افزود: اکثر افراد صبح بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از خوردن صبحانه ممکن است بوی بد دهان داشته باشند که با خوردن صبحانه، این بو برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: علت این نوع بوی بد این است که در طول شب و هنگام خواب ترشح بزاق کم می‌شود و میکروارگانیسم‌های موجود در دهان، محصولاتی تولید می‌کنند که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود که البته این حالت نیاز به بررسی ندارد.

خامی با بیان این‌که علت‌های بوی بد دهان را می‌توان در ۴ دسته خلاصه کرد، گفت: دسته اول، غذاهای مصرفی است که معروف‌ترین آن‌ها سیر و پیاز است. دسته دوم، به بهداشت ضعیف دهان مربوط می‌شود که این مساله به مشکلات دندان و لثه‌ها ارتباط دارد.

این متخصص بهداشت و سلامت دهان افزود: دسته سوم، علت‌هایی است که تقریبا به دهان و دندان مربوط نیست، اما به نواحی مجاور دهان و دندان که در ناحیه حلق قرار دارند، مربوط می‌شود؛ مثل مشکلات لوزه‌ها و سینوس‌ها. چهارمین علت بوی بد دهان، علل خارج از دهان و دندان و نواحی مجاور آن است. بیماری‌های عمومی و سیستمیک از جمله دیابت، برخی از ناراحتی‌های گوارشی، عفونت‌های ریه در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد.

خامی در پاسخ به این پرسش که آیا زبان می‌تواند عاملی برای ایجاد بوی بد دهان باشد، بیان کرد: بله؛ در بعضی افراد توصیه می‌شود هنگام مسواک زدن یک یا دو بار یا ۳ بار مسواک را روی سطح زبان بکشند. به ویژه قسمت عقب زبان که می‌تواند محل تجمع میکروارگانسیم‌ها باشد. به هر حال، دندان‌پزشک با معاینه می‌تواند مشکل را پیدا کند و اگر مشکل به علت لثه و دندان باشد ممکن است جرم‌گیری یا پرکردگی یا ترمیم نیاز داشته باشد.

این دندان‌پزشک اجتماعی و متخصص بهداشت و سلامت دهان در پایان اظهار کرد: اگر با برطرف کردن مشکلات ذکر شده، بوی بد دهان ادامه داشته باشد، لازم است فرد به متخصص گوش، حلق و بینی و فضاهای مجاور دهان و دندان مراجعه کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GY36l

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک