واکنش یک داروساز به فروش اینترنتی مکمل‌های قاچاق:

هیچ نظارتی بر مکمل‌ها وجود ندارد

۱۳۹۵/۰۸/۰۵ در ۱۷:۴۸

یک داروساز، مکمل‌ها را تهدید کننده سلامت جامعه دانست و از نبود نظارت بر مکمل‌های قاچاقی که در کانال‌های تلگرام و ماهواره فروخته می‌شود، گلایه کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، برنامه گفت‌وگوی اجتماعی رادیو گفت‌وگو با موضوع قاچاق دارو در بازار سلامت با حضور علی حاجی آقایی، داروساز و کارشناس دارو و محمد بقایی، عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران و عضو کمیته علمی نظارت بر تحقیقات نظام پزشکی روانه آنتن شد.

در این برنامه علی حاجی آقایی با تقسیم‌بندی نیاز مشروع و غیر مشروع در حوزه قاچاق دارو، اظهار داشت: بخشی از این نیاز غیرمشروع مربوط به دارو و بخش دیگر نیز مربوط به مکمل‌ها است.

وی با تصریح بر این‌که هر دو گروه به سلامت جامعه بستگی دارد، عنوان داشت: بخش مکمل‌ها از نظر قاچاق عدد بزرگی را شامل می‌شود. وضعیت دارو خیلی بغرنج نیست، زیرا وزارت بهداشت در این مورد کمک می‌کند و داروها تامین می‌شود و داروهای داخلی نیز کیفیت دارند. البته نه این‌که کمبود دارو وجود داشته باشد، بلکه بعضی از داروها وارد می‌شود.

این داروساز، مکمل‌ها را تهدید کننده سلامت جامعه دانست و عنوان داشت: متاسفانه هیچ نظارتی بر مکمل‌ها وجود ندارد و به صورت قاچاق وارد می‌شود و از طریق ماهواره یا شبکه‌های تلگرامی فروخته می‌شود، در حالی‌که هیچ نظارتی روی آن‌ها نیست.

این کارشناس دارو ابراز داشت: اکثر قریب به اتفاق مکمل‌ها نیز تقلبی هستند. برخی از مکمل‌ها به صورت قانونی از طریق وزارت بهداشت وارد می‌شود، ولی اکثر آن مکمل‌هایی که به صورت اینترنتی و ماهواره‌ای فروخته می‌شود، تقلبی است. آن‌هایی که در این حوزه قاچاق انجام می‌دهند، جهت‌گیری‌شان بیشتر به سمت مکمل‌ها است. داروی قاچاق نیز وجود دارد، ولی به اندازه مکمل‌ها تیز و برنده نیست.

وی درباره داروی تقلبی نیز گفت: مسئله داروی تقلبی خاص کشور ما نیست؛ در منطقه خاورمیانه در شهر کویته پاکستان، داروهای معروف و برند دنیا را تولید و در منطقه توزیع می‌کنند. در مسئله مبارزه با داروی تقلبی و قاچاق بهترین افرادی که می‌توانند مبارزه کنند، خود مردم هستند. یعنی وقتی برای تهیه دارو مراجعه می‌کنند، باید از اصالت دارو مطمئن شوند.

 

قاچاق دارو

 

محمد بقایی، داروساز و عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران نیز  پدیده قاچاق دارو را منحصر به ایران ندانست و گفت: متاسفانه بر اساس آمار، ده درصد داروهای موجود در دنیا تقلبی هستند و در بعضی از کشورها بین یک تا هفتاد درصد، مجموعه قاچاق دارو، داروی  تقلبی و تولید داروی تقلبی داریم.

وی با بیان این‌که در کشورمان آمار دقیقی وجود ندارد، اظهار داشت: بر اساس برآوردهایی که انجام داده‌ایم، قاچاق دارو و داروی تقلبی مجموعا پنج الی ده درصد داروها را شامل می‌شود.

عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران ادامه داد: نمی‌توان گفت این مقدار داروی تقلبی و قاچاق کم یا زیاد است، ولی در یک نرم متوسط رو به خوب است. البته بر اساس اطلاعاتی که برخی دیگر از سازمان‌ها می‌دهند، عددهای ۲۰ و ۲۵ درصد را نیز می‌شنویم.

عضو کمیته علمی نظارت بر تحقیقات نظام پزشکی با بیان این‌که مجلس کار خودش را انجام داده و مشکلی در قانون‌گذاری وجود ندارد، ابراز داشت: مشکل این است که تصمیم‌سازی‌ها و استراتژی‌های تبیین شده تنها در کانال خاص خودش صورت می‌گیرد؛ یعنی تصمیم‌سازی‌ها فراگیرانه نیست.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/1f1aZ

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک