سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد:

واقعی شدن تعرفه‌های خصوصی و مالیات تنها راه حل مشکل جامعه پزشکی

۱۳۹۵/۱۰/۲۰ در ۱۹:۰۲

سخنگوی وزارت بهداشت راه حل برطرف شدن مشکل پزشکان در خصوص کار کردن در دو بخش دولتی و خصوصی را برطرف شدن اختلاف تعرفه این دو بخش دانست و گفت: اگر بین تعرفه دولتی و خصوصی اختلافی وجود نداشته باشد، پزشکان اصرار نمی‌کنند که همزمان در دو بخش کار کنند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری صبح امروز در ارتباط با سازمان بیمه سلامت گفت: قسمت عمده بیمه‌شده‌ها توسط سازمان بیمه سلامت در نیمه اول سال ۸۴ و بخشی نیز همزمان با آغاز طرح تحول سلامت بوده و این افراد تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وی با اشاره به این‌که در دو مرحله به طور قابل توجهی تعداد بیمه شده‌ها افزایش یافته، افزود: در این دو گروه کل حق بیمه توسط منابع عمومی و دولتی تامین می‌شد که امیدواریم با توجه به همت مجلس و دولت و افزایش بودجه برای بیمه سلامت بتوانیم قسمت عمده مشکلات بیمه سلامت را حل کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک در مورد ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در بخش خصوصی و دولتی گفت: نظر وزارت بهداشت راه حل اساسی در این موضوع و اجرای سیاست کلی نظام سلامت است.

وی به بند ۹ سیاست کلی نظام سلامت اشاره و بیان کرد: بر اساس این بند باید تعرفه خدمات و مراقبت سلامت مبتنی بر شواهد و بر اساس ارزش افزوده با حق فنی واقعی و یکسان برای بخش خصوصی و دولتی تضمین شود.

حریرچی افزود: آیا اگر بین تعرفه دولتی و خصوصی اختلافی وجود نداشته باشد، پزشکان اصرار می‌کنند که همزمان در دو بخش کار کنند؟! بنابراین جامعه پزشکی نیز تمایل دارد در یک جا کار کند، ولی قوانین پیش از این اجازه می‌داده که در هر دو بخش کار کنند و از طرفی تعرفه خصوصی نیز بیشتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: اگر موضوع کاهش اختلاف تعرفه خصوصی و دولتی حل شود مشکلات نیز برطرف خواهد شد. همچنین فراهم شدن زیرساخت مناسب در بخش دولتی و اجرای مالیات قانونی و واقعی در بخش خصوصی نیز مشکل را حل و جامعه پزشکی را مشتاق می‌کند که در یک جا فعالیت کنند.

وی افزود:‌ بر اساس قانون برنامه پنجم که آسان‌‌تر از این بود، این موضوع طى سه دوره وزارت بهداشت نتوانست جامه عمل بپوشاند و وزارت بهداشت در دوره اخیر تعداد افراد تمام وقت را از ١٧ درصد به ۵٠ درصد رسانده است.

حریرچی عنوان کرد:‌ قبل از این دولت از هر ۶ نفر متخصص یک نفر تمام وقت بود، ولی با تمهیدات ما اکنون از هر دو نفر متخصص یک نفر تمام وقت است.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخشی از صحبت‌های خود به بدهی بیمه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: هنوز وضعیت نامساعدی در زمینه مطالبات از سازمان‌های بیمه‌گر داریم و سازمان تامین اجتماعی نیز بدهی زیادی در این زمینه دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wqwpv

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک