واکنش رئیس سازمان نظام پزشکی به وقایع اخیر جامعه پزشکی

۱۳۹۴/۱۱/۰۲ در ۰۰:۰۵

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک»، علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور طی نامه‌ای به دبیر شورای عالی امنیت ملی نسبت به وقایع اخیر و برخوردهای صورت گرفته با پزشکان انتقاد کرد.

 

متن نامه دکتر زالی به دریابان شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت کشور به شرح زیر است:

امیر دریابان علی شمخانی

دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی کشور

 

با سلام

     احتراماً، همانگونه که مستحضرید آرامش و امنیت از ضروریات فضای درمانی و از موثرترین عوامل در عملکرد مطلوب پرسنل درمانی و التیام سریع‏تر بیماران است. اما متاسفانه بعضا حوادثی هرچند محدود از نظر تعدد و تکرار، تاثیرات منفی عمیق و درازمدتی بر احساس امنیت و آرامش روانی حاکم بر فضاهای درمانی کشور گذاشته که موجب نگرانی و نیازمند چاره‏‌اندیشی است.

ظرف هفته‏‌های گذشته شاهد وقایع تلخ در بیمارستان سوسنگرد بودیم که یک بیمار (بانویی باردار) و پزشک و پرستار درمانگر وی مورد ضرب و شتم عده‏ای بی‏اخلاق قرار گرفتند. یا در مورد دیگری در چابهار هنگامی که پزشک در بیمارستان عدم وجود علایم حیاتی در یکی از کشته‏شدگان تصادف رانندگی که به بیمارستان آورده شده بود را اعلام می‏‌کند و به رسیدگی به دیگر بیماران بدحال می پردازد، همراه متوفی به روی پزشک اسلحه می‏‌کشد.

وقایعی از این دست بی‏‌شک منجر به نا امن شدن فضاهای درمانی کشور می‏‌شود که از یک سو باعث سلب آسایش بیماران، تحمیل فشار روانی به آن‏ها و خدشه در روند بهبود آن‏ها می‏‌شود و از دیگر سو موجب می‌‏شود تا پزشکان و پرستاران و دیگر پرسنل درمانی کشور در هنگام ارائه خدمات سلامت با احساس عدم امنیت و تسلط روانی و نتیجتا افت کیفیت عملکرد دست به گریبان باشند.

با عنایت به موارد ذکر شده، سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جامعه پزشکی کشور و در جهت حفظ و ارتقای سلامت هم‌‏میهنان و ارائه خدمات مطلوب و درخورشان جامعه ایرانی اسلامی، درخواست می‏‌کند این معضل به‏ جد و به ‏طور ریشه‌ای مورد بررسی قرار گرفته راهکارهایی قاطع و به‏ هنگام جهت رفع و جلوگیری از تکرار یا گسترش آن اتخاذ گردد تا کادر درمانی قادر باشند با حداکثر توان و ظرفیت خود در جهت کاهش آلام هموطنان بکوشند. لازم به ذکر است این سازمان آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری در بررسی و واکاوی موضوع و تدوین پروتکل‏‌های مورد نیاز، اعلام می‏‌دارد.

پیشاپیش از بذل عنایت جنابعالی سپاسگزاری می‏‌نمایم.

 

 

دکتر علیرضا زالی

رییس کل

پیوندک: http://iranMD.com/xQmCk

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک