یک فلوشیپ شبکیه:

ورم ناحیه ماکولا، افت دید به دنبال دارد

۱۳۹۵/۰۸/۱۶ در ۱۰:۵۸

یک فلوشیپ شبکیه، شایع‌ترین علت افت دید در بیماران دیابتی را ورم در ناحیه ماکولا دانست.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، عبداللهی، فلوشیپ شبکیه در برنامه استودیو سلامت شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که دیابت بسیاری از اندام‌ها و اعضای بدن از جمله چشم را درگیر می‌کند، گفت: فرد مبتلا به منظور اطمینان از سلامت بینایی خود می‌بایست به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کند.

وی با تاکید بر این‌که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که بعد از ۳۰ سالگی دیابت آن‌ها تشخیص داده شده، سالی یک مرتبه باید به چشم پزشک مراجعه کند، افزود: در دیابت نوع ۱ که وابسته به انسولین است، معمولا در پنج سال اول تشخیص نیازی به معانیه شبکیه نیست.

این فلوشیپ شبکیه در ادامه بیان کرد: مشکلاتی که برای شبکیه ایجاد می‌شود، از عوارض جدی دیابت است که اختلال عروقی و مسدود شدن مویرگ‌ها را موجب می‌شود و در واکنش به این مشکل، عروق جدیدی ایجاد می‌شوند که خون‌ریزی به دنبال دارد و مشکلات عدیده‌ای برای بیمار ایجاد می‌کند و افت دید را موجب می‌شود.

وی با بیان این‌که شایع‌ترین علت افت دید در بیماران دیابتی، ورم در ناحیه ماکولا است، گفت: این ناحیه، نقطه حساسی است که دید تیزبینی، دید رنگ و روز مربوط به آن است و با ایجاد ورم، افت دید اتفاق می‌افتد.

عبداللهی در پایان گفت: زمانی که مویرگ جدید ایجاد می‌شود، خونریزی حاصل حفره چشم را پر از خون می‌کند و حتی امکان دارد دید بیمار به طور کامل مختل شود.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک