ورود فناوری دیجیتال به عرصه پروتزهای دندانی و دهانی

۱۳۹۵/۰۹/۲۲ در ۱۳:۵۲

دبیر علمی بخش پروتزهای دندانی یازدهمین کنگره انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران گفت: فعالیت‌های حوزه دندان‌پزشکی به سمت کامپیوتری و دیجیتالی شدن در حرکت است.

به گزارش ایران پزشک، مهدی صدفی گفت: پروتز عصر جدید، یک پروتز دیجیتالی است و اصلی‌ترین رشته دندان‌پزشکی که در آن دیجیتال در تمام عرصه‌ها از لحظه اول برخورد با بیمار تا ساختن و ارائه پروتز وارد شده، پروتزهای دندانی و دهانی است.

وی افزود: پروتز می‌تواند شامل جایگزینی تمام بافت‌های از دست رفته در صورت، دهان و دندان باشد که این جایگزینی به صورت ثابت یا متحرک است و روی بافت، ایمپلنت یا دندان قرار می‌گیرد.

صدفی اظهار کرد: در حوادثی که در اثر تصادفات جاده‌ای رخ می‌دهد و باعث از دست رفتن استخوان‌های صورت و فک بیمار می‌شود، از پروتزهای متحرک استفاده می‌شود. این پروتزها از جنس‌های مختلف هستند و می‌توانند روی ایمپلنت قرار داده شوند تا کارآیی بالایی داشته باشند.

وی ادامه داد: امروزه حتی با کمک فناوری‌های دیجیتال می‌توانیم آن‌ها را روی کامپیوتر بازسازی و از مواد جدیدتر برای ساخت این پروتزها استفاده کنیم. حتی می‌توانیم این پروتزها را روی ایمپلنت‌ها سوار کنیم تا بیماران حس طبیعی‌تری نسبت به این پروتزها در مقایسه با پروتزهای قدیمی داشته باشند.

دبیر علمی بخش پروتزهای دندانی کنگره یازدهم انجمن دندانپزشکان عمومی گفت: یک قسمت از پروسه ساخت پروتز، بخش لابراتواری و فنی است و بخش دیگر نیز با استفاده از کدکم‌ها که پرینترهای سه بعدی هستند، انجام می‌شود.

صدفی با بیان این‌که به طور کلی فعالیت‌های حوزه دندان‌پزشکی به سمت کامپیوتری و دیجیتالی شدن در حرکت است، افزود: در ایران نیز ساخت پروتزها درحال کامپیوتری شدن است و حتی لابراتوارها و مطب‌هایی داریم که مجهز به کدکم هستند و مواد لازم را می‌آورند و خودشان پروتزها را می‌سازند.

وی افزود: در حوزه قالب‌گیری نیز در بسیاری از مراکز دندان‌پزشکی قالب‌گیری‌ها به صورت دیجیتال و با اسکنرهای داخل دهانی انجام می‌شود و حتی با طراحی‌های دیجیتالی پایان کار درمان را به بیمار نشان می‌دهند.

صدفی اظهار کرد: از آن‌جایی که بحث سازه دندان‌پزشکی مربوط به پروتز است، دیجیتال مانند یک کار مهندسی در تمام عرصه‌های این سازه‌ها وارد شده و در کشور ما نیز خوشبختانه جایگاه خود را یافته و روز به روز در حال گسترش است.

یازدهمین کنگره انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران از ۲۱ تا ۲۴ دی ماه در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wrf9u

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک