در پی امضای تفاهم‌نامه وزارت ارتباطات با وزارت بهداشت

وزارت بهداشت جای طلبش خدمات می‌گیرد

۱۳۹۵/۰۸/۰۴ در ۱۹:۴۷

وزیر ارتباطات از پرداخت طلب ۹ میلیاردی وزارت بهداشت به صورت خدمات به این وزارت‌خانه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، محمود واعظی، وزیر ارتباطات در صبحانه کاری که صبح امروز در محل وزارت بهداشت برگزار شد، درباره طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت در شرایطی انجام شد که کشور با مشکلات مالی فراوانی روبه‌رو بود.

وی با بیان این‌که طرح تحول سلامت فقط با پول اجرا نشده بلکه بیش از پول، همت به خرج داده شده، اظهار کرد: با تمام موانع و مشکلات، امروز این طرح یکی از افتخارات دولت بوده و در تمام شهر‌ها و روستاهای کشور مورد رضایت مردم است.

وزیر ارتباطات، طرح تحول سلامت را آبروی دولت خواند و بیان کرد: یکی از اقدامات انجام شده، تشکیل پرونده الکترونیک برای بیماران بود که دکتر هاشمی این موضوع را پیگیری می‌کردند.

وی با اشاره به اقدامات دولت در ارتباط با دولت الکترونیک عنوان کرد: در تلاش هستیم با جمع‌بندی اقدامات تا دهه فجر بتوان دستاورد‌های این عرصه را به مردم نشان دهیم.

واعظی در ادامه اظهار داشت: با توجه به این‌که سلامت مربوط به قشر خاصی نیست، سلامت الکترونیک یعنی وجود همه ملت ایران و این می‌تواند به تحقق دولت الکترونیک کمک بزرگی کند.

وی دولت الکترونیک و به ویژه سلامت الکترونیک را موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش نظارت‌ها دانست و تصریح کرد: سیستم الکترونیک با شفاف‌سازی خدمات می‌تواند از ورود داروهای قاچاق جلوگیری کرده و نسخ تجویز شده توسط پزشکان به دقت مورد نظارت و بررسی قرار گیرد.

وزیر ارتباطات با بیان این‌که تحلیل داده‌ها در ایران تاکنون کمتر مورد توجه بوده، افزود: با توجه به این‌که آنالیز داده‌ها در تمام کشور‌ها برای آینده پژوهی سرمایه بزرگی محسوب می‌شود راه‌اندازی و توسعه سیستم الکترونیک می‌تواند به بررسی داده‌ها و تحلیل آن‌ها کمک شایانی کند.

به گفته واعظی اقدامات وزارت بهداشت طی این دوره کاملا زیربنایی، عام‌المنعفه و در راستای کمک به مردم بوده است.

وی درباره درخواست وزارت بهداشت مبنی بر دسترسی تمام نقاط کشور به اینترنت مخصوصا ۵ هزار روستا در نقاط مختلف کشور گفت: وزارت ما بدون هیچ مطالبه‌ای این دسترسی را برای تمام ۵ هزار روستای دورافتاده در اسرع وقت فراهم می‌کند.

یکی از مطالبات دیگر وزارت بهداشت از وزیر ارتباطات بازگشت ۹ میلیارد بودجه‌‌ای بوده که سال ۹۰ در پی راه‌اندازی سامانه شمس به حساب مشترک وزارت ارتباطات با مخابرات واریز شده و پس از ۲ سال توقف این سامانه هنوز این پول در اختیار شرکت مخابرات بوده و به وزارت بهداشت برگشت داده نشده است.

وزیر ارتباطات در این باره با اشاره به خصوصی شدن شرکت مخابرات اذعان کرد: اسناد و مدارک لازم را ارائه دهید تا اقدامات لازم در این زمینه انجام گیرد؛ هرچند که احتمال بازگشت خود پول بسیار پایین است، اما شرایطی فراهم می‌کنیم که به ازای این پول خدمات مختلفی در نقاط مختلف به درخواست شما ارائه گردد.

وی از تصویب سند کلان معماری نظام سلامت خبر داد و افزود: پس از تصویب نهایی این سند و تایید نهایی آن توسط شورای فناوری اطلاعات آن را برای ابلاغ به رییس جمهور می‌فرستیم.

واعظی ناهماهنگی بین برخی دستگاه‌ها را به عنوان یکی از مشکلات مطرح در این حوزه برشمرد و ادامه داد: می‌توان گفت بیش از ۹۰ درصد کارها انجام شده و ۱۰ درصد بقیه مربوط به اقدامات هماهنگی و سیاست‌گذاری است.

وی یادآور شد: امروز با تعیین یک کمیته مشترک و یک زمان مشخص بین وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت برای انجام دقیق مفاد تفاهم‌نامه تعیین می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8hDXV

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک