معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت:

وضعیت فعلی بیمارستان قائم به دلیل جابه‌جایی است

۱۳۹۵/۰۷/۱۸ در ۰۷:۰۰

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت از تکمیل بازسازی و بهسازی بیمارستان قائم مشهد تا پایان امسال خبر داد و وضعیت اخیر این بیمارستان را ناشی از جابه‌جایی‌ها در راستای اتمام پروژه‌های هتلینگ دانست.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، علی ماهر با اشاره به تخصیص ۲۷ میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت بهداشت جهت بازسازی و بهسازی فضای بیمارستان قائم مشهد، گفت: تاکنون از این میزان، ۱۷ میلیارد تومان اعتبار را دانشگاه علوم پزشکی مشهد دریافت کرده است.

وی ادامه داد: در بیمارستان قائم جهت بازسازی و بهسازی حدود ۲۵ هزار مترمربع برنامه‌ریزی شده که این فضاها شامل ۵۸ بخش بستری، بخش ویژه، آی سی یو، سی سی یو ، لابی و غیره است. در کل نقشه‌های بهسازی بیمارستان در ۸ بال پیش‌بینی شده ( هر بال شامل ۶ بخش است) که تا پایان امسال تکمیل و به بهره‌برداری خواهند رسید.

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: در فاز اول، بازسازی و بهسازی کامل ۷ بخش بالغ بر ۵۰۰۰ مترمربع زیر بنا شامل زیرسازی، تاسیسات برقی و مکانیکی و ابنیه در حال پیاده‌سازی است.

 

%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%a7%d8%a6%d9%85

 

وی از آماده بهره‌برداری بودن ۱۰۰۰ مترمربع از این فضا خبر داد و افزود: آی سی یو در هفته گذشته (شامل ۲۴ تخت) و لابی و بخش قلب نیز پس از عاشورا افتتاح خواهند شد. همچنین اورژانس متمرکز و بخش گوش، گلو و بینی، بالغ بر ۲۰۰۰ مترمربع در آخر مهر ماه به بهره‌برداری می‌رسد. بخش‌های استروک، شیمی درمانی و پروسیجر (۲۰۰۰ مترمربع) نیز تا آخر آبان ماه افتتاح خواهند شد.

ماهر از بازسازی بخش‌های دیگر این بیمارستان نیز خبر داد و گفت: پس از افتتاح بخش قلب، هم‌زمان دو بخش دیگر شامل سی سی یو و جراحی ۵ و کت لب و غیره تخلیه شده و بازسازی شروع خواهد شد.

 

%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%a7%d8%a6%d9%852

 

وی افزود: با توجه به تهیه نقشه‌ها، برگزاری مناقصه و تعیین پیمانکار، خرید کلیه مصالح و برنامه‌ریزی جهت به کارگیری پیمانکار در سه نوبت کاری، هر بخش طی مدت ۲ ماه و به طور کلی هر ۱۰۰۰ مترمربع طی بازه زمانی ۲ ماهه بهره‌برداری می‌شود.

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت درباره استخدام کادر درمانی به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: در آزمون استخدامی آبان ماه امسال پیش‌بینی استخدام ۹۸ نیروی پرستار و ۵ منشی بخش (کارشناس مدارک پزشکی) برای بخش‌های تازه تاسیس بیمارستان قائم شده و همچنین جهت به کارگیری ۳۵ نیروی کمک پرستار جهت بخش‌هایی که به زودی به بهره‌برداری خواهند رسید، در حال اخذ مجوز لازم از وزارت متبوع هستیم.

 

%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d9%82%d8%a7%d8%a6%d9%85-3

 

پروژه بخش پشتیبان اعصاب

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت درباره بخش پشتیبان اعصاب بیمارستان قائم مشهد گفت: این بخش در طبقه ۲- بیمارستان قائم در سال گذشته افتتاح شده است. اعتبار لازم جهت راه‌اندازی و تجهیز، ۱/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان و مدت زمان لازم جهت تکمیل و بهره‌برداری پروژه ۶ ماه بود.

ماهر ادامه داد: راه‌اندازی و انتقال سریع بیماران اورژانس اعصاب به این بخش منجر به تخلیه سریع اورژانس و کاهش ماندگاری بیمار در اورژانس اعصاب شده و در مجموع ۳۲ تخت به تخت‌های نورولوژی اضافه شده است.

وی با اشاره به این‌که این بخش توانایی پذیرش بیمار تا ۴۲ تخت را هم داراست، ادامه داد: در حال حاضر پزشکان متخصص اعصاب به صورت شبانه‌روزی در بیمارستان قائم ارائه خدمت می‌کنند.

 

پروژه ایجاد اورژانس متمرکز

معاون فنی و برنامه‌ریزی معاونت درمان وزارت بهداشت درباره اورژانس متمرکز بیمارستان قائم مشهد به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: مکان اجرای این پروژه در طبقه همکف بیمارستان با اعتبار مورد نیاز جهت راه‌اندازی و تجهیز حدود ۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان بود که تا پایان مهر ماه به بهره‌برداری خواهد رسید و در حال حاضر ۹۰ درصد پیشرفت دارد.

ماهر با اشاره به این‌که پیش‌بینی حداقل ۲۴ تخت برای اورژانس متمرکز این بیمارستان شده است، افزود: با اضافه شدن اورژانس متمرکز و حضور متخصصین طب اورژانس از بسیاری از بستری‌های غیر ضروری جلوگیری خواهد شد و با افزایش در چرخش بیمار، ماندگاری بیماران در اورژانس کمتر شده و در نهایت منجر به ارائه خدمات در سطوح بالاتر خواهد شد.

 

%d9%82%d8%a7%d8%a6%d9%85

 

وی در پایان شلوغی اخیر این بیمارستان را ناشی از جابه‌جایی‌هایی دانست که در راستای اتمام پروژه‌های هتلینگ در حال انجام است و گفت: می‌توان به کاهش فضای ١۶ تخت در پشتیبان نورولوژی در طبقه همکف، تخصیص فضای آی سی یو به بیماران قلبی و همچنین جانمایی بیماران اورژانس در راهروی ورودی بیمارستان اشاره کرد که با اتمام پروژه‌های قلب و اورژانس، وضعیت به حالت نرمال باز خواهد گشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ndjcI

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک